Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25740)

Пандемија од која страдаат повеќе од милијарда луѓе

За да му посветиме должно внимание на овој светски проблем, ви пренесуваме дел од анализата на „Геополитика“ Анализа: Глобална сиромаштија (3) Во Демократска Република Конго, мнозинството...

Што ќе значи „оптимизацијата на трошоците на системот за централно греење“,...

Протестите на жителите на Автокоманда продолжуваат и во наредните денови, сѐ додека некој не ги послуша нивните барања. Тие велат дека не сакаат да...

Дали Кинезите ќе го прифатат американското луле на мирот

Пред посетата на американскиот државен секретар Антони Блинкен на Пекинг на крајот од неделава, во пакет со актуелната посета на американскиот секретар за одбрана...

Брејди се пензионира, овој пат дефинитивно

АМЕРИКАНСКИ ФУДБАЛ Одам во пензија. Засекогаш. Знам дека сето тоа предизвика голема возбуда минатиот пат. Можеш само еднаш да се пензионираш со толку многу емоции,...

Да ја чувавме чистотата на ослободителното движење

„По признание тој беше роден за апостол. Таков беше и по мисла. Сите угнетувања будеа бунт во неговата душа; сите крајни идеали за преустројство...

Првиот носител Ивановски во четврт- финалето

ТЕНИС - ТУРНИР ВО ТУНИС По настапот во финалето на претходниот турнир во Тунис, најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски (534-ти на светската АТП-листа) повторно игра...

Ашаданов: Верувам во кошаркарките и тие се желни да играат подобро...

За жал, и овој пат нема да бидеме во најсилен состав. Наша главна цел во овие квалификации беше да добиеме барем некој од натпреварите...

Скорашно членство во ЕУ, макар и со скратени членски привилегии

Одредени влијателни групи во Европа почнуваат внимателно да го напипуваат пулсот меѓу европските земји за некаква нова стратегија кон Западен Балкан, која би опфаќала...

Анчелоти вели дека фудбалскиот календар ја надминува границата

Одморањето на играчите сега е важно бидејќи календарот е неверојатен. Тоа е многу сериозна тема. Возбудени сме што играме и тоа им се допаѓа...

Се растури бугарското собрание

Претседателот на бугарскиот клуб во Битола, Љупчо Ѓоргиевски, по посетата на Брисел, каде што беше со уште двајца истомисленици да бара правда од еврокомесарот...