Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25655)

Задолжителна топлинска изолација на зградите

Терминот „топлинска изолација“ се однесува на материјали што обезбедуваат значителен отпор кон преминот на топлина. Тоа значи дека топлинската изолација значително ги намалува топлинските...

Скопје, Рим на Балканот

Дали некогаш сте се запрашале дали повеќе ја сакате ноќта или денот во градовите во кои патувате? Секогаш се прашувам по секое патување, бидејќи...

Телескопот „Џејмс Веб“ ги фотографира столбовите на создавањето

Вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ на НАСА ги фотографира култните столбови на создавањето, местото каде што се формираат нови ѕвезди во густи облаци од гас...

Топ пет фризури што ќе ја обележат есента

Нега и убавина Шишки: Шишките се одличен начин да ги омекнете грубите контури на лицето и да го истакнете најдобриот дел од него. На вас...

Зошто големиот број на опции понекогаш е лош?

Феноменот на парадоксот на избор Слободата да донесуваме одлуки ни овозможува да го изразиме нашиот идентитет и да правиме избори што се во согласност со...

„Ролинг стоунс“ со нов албум по 18 години

„Ролинг стоунс“ набргу планира да издаде албум со нова музика, првпат по 18 години, пишуваат британските медиуми. Ова ќе биде прв студиски албум по...

Автопатиштата во Германија ќе произведуваат електрична енергија

Автопатиштата може да се користат и за производство на електрична енергија со помош на соларни панели. Во Германија годинава ќе започне имплементација на пилот-проект...

Владимир Лукаш јавно создава изложба пет дена по осум часа

Наредните пет дена, од 12 до 22 часот, уметникот Владимир Лукаш ќе го пресели своето ателје во Мобилната/монтажна галерија, во кое ќе ја создава...

Македонска премиера на „Најсреќниот човек на светот“

„Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска продолжува да го освојува светот, по светската премиера на Филмскиот фестивал во Венеција и Торонто и...

Холандскиот парламент против влезот на Бугарија и Романија во шенген

Во вторникот, Европскиот парламент со големо мнозинство усвои предлог-резолуција со која се повикуваат земјите-членки да им дозволат на Романија и Бугарија да ѝ се...