Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25655)

Дрога во полнети пиперки, во сос, во лубеница или во банани…

Во обид да се стекне со незаконски парични средства, криминалниот ум, во овој случај шверцерите, смислува нови и нови инвентивни начини за да ја...

Шесте апостоли на слободна Македонија

Во продолжение ги пренесуваме суштинските детали од нивното револуционерно патешествие, нивните идеали и искажани пораки, кои имаат свое значење и тежина и ден-денес КОИ СЕ...

Борбата продолжува, а идејата е вечна!

Впрочем, во времето во кое е основана Македонската револуционерна организација, и во сите други држави некоја организација го организирала народот во борбата за формирањето...

Седум кандидати за влез во Куќата на славните

ТЕНИС Хуан Карлос Фереро, Карлос Моја, двајцата од Шпанија, Даниел Нестор од Канада, Кара Блек од Зимбабве, Ана Ивановиќ од Србија, Флавија Пенета од Италија...

„Богатството од ова ЕП е да одиграме што повеќе натпревари“

Наша цел на ова ЕП ќе биде да го извлечеме максимумот од репрезентацијата и да се покажеме во светло издание, односно да видиме до...

Повеќе од две милијарди луѓе ги гледале ЗОИ 2022

Независното истражување спроведено за ИОК покажа дека вкупно имало 2,01 милијарди гледачи, што е зголемување од пет отсто, а вкупно 713 милијарди гледани минути,...

Титулите ги освоија Алкалоид и Центар

Поединечно најуспешни резултати постигнаа репрезентативците, ФМ Емил Ристески (Гамбит Асеко СЕЕ) со освоени шест поени од седум партии и Ивана Манова (Центар) со шест...

Со автохтона модернизација кон поправеден и иновативен раст на економијата

Кинескиот претседател Си Џинпинг истакна дека централната задача на ККП во иднина ќе биде да го води кинескиот народ од сите етнички групи во...

Германија се бори да се приспособи на новата ера

Коалициската влада презеде некои важни чекори за справување со актуелната криза, но досега не успеа да постави нов поодржлив курс, смета Иво Далдер за...

Револуционерна колумна

Во предвечерјето на уште еден голем празник, 23 Октомври - Денот на македонската револуционерна борба, веројатно најмногу прилега една ваква револуционерна колумна. Но со...