Ознака: Цар Борис Трети

Тргната таблата за „Цар Борис Трети“, за „Ванчо Михајлов“ испрскана со...

Откако денес беше избришано од Централниот регистар здружението „Цар Борис Трети“ тргната е и таблата од местото каде што беше сместено во Охрид, пренесе...

Културниот центар „Цар Борис Трети“ од Охрид избришан од Централниот регистар

Културниот центар „Цар Борис Трети“ од Охрид од денеска е избришан од Централниот регистар, откако министерот за правда Кренар Лога на 30 март го...

Лога го потпиша решението за „Цар Борис Трети“ во Охрид –...

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша решението за неусогласеност врз основа на добиеното негативно мислење од Комисијата за употреба на имиња на личности...

И „Цар Борис Трети“ доби негативно мислење од Комисијата за употреба...

Комисијата за употреба на имиња на личности даде негативно мислење за употреба на името Цар Борис Трети во називот на Здружението за афирмација на...

Комисијата ќе решава за „Цар Борис Трети“ по бришењето на „Ванчо...

Комисијата за употреба на историските имиња денеска треба да одржи седница и да изготви извештај во врска со бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, по...

Најавен протест во Софија за поддршка на претепаниот секретар на „Цар...

Протест за поддршка на охриѓанецот Христијан Пендиков кој беше претепан во Охрид, ќе се одржи денеска во 12 часот пред зградата на Европската комисија...

Претепаниот секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид бил...

Според бугарските медиуми Христијан Пендиков, претепаниот секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, е пренесен во Бугарија со владиниот авион „Фалкон“, јавуваат бугарските...

Софија ќе достави протестна нота поради нападот врз секретарот на „Цар...

Бугарското Министерство за надворешни работи најави дека ќе достави протестна нота до властите во Македонија, поради физичкиот напад врз едно лице вчера во Охрид,...

Претепан охриѓанец за кој Бугарите тврдат дека е секретар на „Цар...

Дваесет и едногодишен охриѓанец бил претепан од три лица синоќа околу 21 часот пред угостителски објект во центарот на Охрид, објавува „Макфакс“, наведувајќи дека...

Ковачевски за инцидентот во бугарскиот клуб во Охрид: Ни требаат центри,...

Потребни се културно – информативни центри кои што ќе ги зближуваат граѓаните на двете држави и двете држави, а не клубови кои ќе предизвикуваат...