Ознака: Цар Борис Трети

Македонија на штрек го очекува отворањето на клубот „Цар Борис Трети“

За денеска е предвидено отворањето на нов бугарски културен клуб со контроверзно име поврзано со фашизмот – „Цар Борис Трети“, чие седиште ќе биде...

МНР повика на зрело однесување по најавените протести поради бугарскиот клуб...

Министерството за надворешни работи (МНР) упати апел до сите граѓани, политички и неполитички групации за зрело и достоинствено однесување, втемелено врз почитта кон правото...

Левица најави иницијатива за забрана на „Цар Борис Трети“ и го...

Левица како политичка партија најави иницијатива за забрана на Здружението „Цар Борис Трети“ во Охрид. -Левица како политичка партија и глас на народот секогаш реагира...

Обвинителството ќе истражува можни пропусти при регистрацијата на „Цар Борис Трети“

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата на Здружението на граѓани...

Синот на цар Борис Трети дал согласност за охридското здружение, Централен...

Синот на царот Борис Трети и поранешен бугарски премиер Симеон Втори (Саксобурготски) дал согласност за здружението од Охрид да го носи името на неговиот...

Евреите во Македонија се згрозени од регистрaцијата на здружението „Цар Борис...

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија се згрозени и навредени од регистрaцијата на здружението „Цар Борис Трети“ од Охрид и...