Ознака: Цар Борис Трети

Менкиноски го оспори здружението „Цар Борис Трети“ пред Уставен со историските...

Адвокатот Тони Менкиноски поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценка на уставноста на програмата за работа и статутот на здружението „Цар Борис Трети“ од...

Џамбаски ја изнесе желбата за уривање на македонизмот, бранејќи го царот...

Крајно време е политичарите крај Вардар да сфатат дека нивниот страв од распаѓање на лагата не ја оправдува омразата и репресијата кон Бугарите. Југославија...

Нема место за фашисти во антифашистичка Македонијa

На отворањето на клубот „Цар Борис Трети“ громогласно одекна пораката Стотици граѓани на Охрид и Македонија вчера излегоа во центарот на градот да го изразат...

Ковачевски го осуди отворањето на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“...

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во интервју на ТВ21 го осуди отворањето на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. - Го осудувам отворањето на...

Апсолутно е неприфатливо да се промовира начин на однесување преку ликови...

Денешните протести за отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид завршија без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти шпекулациите,...

„Цар Борис Трети“ протатни низ бура од незадоволство, борбата продолжува во...

Поддржувачите на Цар Борис Трети, ги собраа знамињата и го напуштија клубот од задниот излез на објектот со што заврши протестот против отворањето на...

Бугарите го свртеа македонскиот револт кон ЕУ, но не можеа да...

Кон зградата се фрлаат јајца и камења, додека неколку стотици луѓе скандираат „Бугари, Татари и фашисти“ пред зградата каде во Охрид свечено треба да...

Нема ништо спорно во името на последниот бугарски цар, тој е...

Претседателот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, Томе Блажески, смета дека нема ништо спорно во името, иако пред седиштето има револтирани граѓани...

Обид за апсење доведе до судир на протестот во Охрид, полицијата...

Обидот за апсење на демонстрант на протестот против отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети во Охрид, заврши со судир помеѓу полицијата и незадоволните...

Видео: Фашисти, убијци, ова брзо ќе изгори, извикуваат на протестот против...

Во Охрид почна протестот пред бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ којшто според најавите треба да биде отворен во 12 часот. Протестот го организира...