Ознака: Цар Борис Трети

Софија очекува во најкус рок да се расчисти инцидентот со бугарскиот...

Бугарското Министерство за надворешни работи категорично го осуди, како што се наведува „сериозното кривично дело во кое беше употребено огнено оружје“ врз Клубот на...

Нов инцидент со бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Според информации од МВР, вчера, понеделник, повторно бил оштетен бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, односно има оштетено стакло на излогот. - Инцидентот...

Бугарското МНР го осудува оштетувањето на културниот клуб „Цар Борис Трети“...

Министерството за надворешни работи на Бугарија остро го осудува оштетувањето на културниот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид извршено ноќта меѓу 20 и 21...

Мицкоски: Клубот Цар Борис треба да се забрани, владата да го...

Денешницата е дека имаме клуб кој што провоцира и носи име на човек кој што во македонската историја нема добра улога, тоа е Царот...

Уставен оформи предмети во кои се оспоруваат здруженијата „Ванчо Михајлов“ и...

Оформени се предмети во кои се оспорени статутот и програмата на здруженијата „Културен центар Иван Михајлов“ и „Цар Борис Трети - Охрид“, по поднесените...

Уставниот суд да ја оправда улогата на чувар на Уставот и...

Поднесена иницијатива за оцена на уставноста на програмата и статутот на здружението „Цар Борис Трети“ Практиката на Европскиот суд за човекови права покажува многубројни случаи...

Охриѓанец ја искршил таблата на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“, сам...

Четириесет и седумгодишен охриѓанец ја искршил таблата, поставена над просториите на новоотворениот бугарски културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, информира портпаролот на СВР...

Настрада таблата на „Цар Борис Трети“

Оштетен е дел од таблата на која е испишано името на ново отворениот бугарски културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. Информацијата за МИА...

Преку имињата на Борис Трети и Фердинанд има тенденција за поврзување...

Употребата на имињата на Цар Борис Трети и на новото здружение на бугарската заедница во земјава во најава со името на Цар Фердинад има...

Mицкоски вели дека не го познава претседателот на „Цар Борис Трети“,...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека само еднаш случајно се сретнал со претседателот на бугарското здружение „Цар Борис Трети“ и оти не...