Ознака: деца

МВР: Нема киднапирано дете, ниту какви било киднапери, не наседнувајте на...

Министерството за внатрешни работи ги демантира лагите кои некои лица ги пласираат преку социјалните мрежи за некакви наводни киднапери на деца, велат оттаму. -Нема ниту...

Атописки дерматитис – како се третира

Атопискиот дерматитис уште е познат како инфантилен екзем е хронично воспалително заболување на кожата кое е проследено со чешање и повремено влошување на состојбата,...

Поранешен британски полицаец осуден на доживотен затвор за повеќе од 100...

Поранешен британски полицаец е осуден на доживотен затвор откако се изјасни за виновен за повеќе од 100 сексуални злосторства врз деца. Казната не може да...

Да се контролира висината на децата барем двапати годишно

Под мотото „Гласно НЕ, за дискриминација на децата/лицата со нарушен раст“, Здружението на родители на деца со ендокринолошки заболувања – РАСТ денеска десетти пат...

Како ги храниме нашите деца?

Со каква храна растат децата во Македонија? Каква храна јадат децата во градинките и во основните училишта, а што јадат средношколците? Во градинките има...

Дехидрација кај децата: Како се препознава и како да им помогнеме

Автор: Д-р Висар Муча, педијатар Што е дехидрација? Дехидрацијата е значителна загуба на течности од телото. Со неа се губат и електролити, односно соли кои кога...

Како може технологијата да влијае негативно на нашите деца

Многу е важно да се разберат овие ефекти за да се промовира одговорна и здрава употреба на технологијата, особено кога се користи од страна...

Што кога детето е пречувствително?

Со поимот хиперсензибилно или пречувствително дете, не се мисли на дете кое просто плаче, станува тажно, луто или фрустрирано речиси без потреба.... Како што објави...

Секое дете во градинка еднаш неделни ќе добива по килограм македонско...

Министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска поделија домашно овошје на дечиња згрижени во...

Децата во Франција на социјалните мрежи само со родителска дозвола

Францускиот парламент усвои закон со кој малолетниците помлади од 15 години се обврзуваат да добијат согласност од родителите за користење на платформите за социјално...