Ознака: деца

Лошата социо-економска состојба на семејствата е меѓу клучните предизвици за решавање...

Подобрувањето на тешката социо-економска состојба во која што живеат семејствата, како една од главните причини поради која тие често излегуваат на улица, е предуслов...

Промоција на книгата за деца „Има ли и страна петта?“

Новата книга „Има ли и страна петта?“ на еден од најплодните македонски писатели за деца, Васил Мукаетов, ќе биде промовирана денеска, во 18.30 часот,...

Од Белгород евакуирани околу 5.000 деца

Околу 5.000 деца се евакуирани од руската област Белгород, која граничи со Украина, по неколкунеделното украинско бомбардирање, соопштија денеска властите во таа област. Регионалните власти...

Еколошка приказна за Павле, Лоза и за дрвјата

Драгана Карашова е физиотерапевтка со долгогодишно искуство надвор од Македонија. Таа е магистерка по физиологија и спортска медицина, која по речиси две децении живот...

Сурови пресметки на ривалски банди, маченички комори и вооружени деца

Некои земји членки на ЕУ се соочуваат со невидени нивоа на насилства поврзани со црните пазари на кокаин и канабис. Феноменот на брутално насилство...

Демири одлучи: Од понеделник прием на деца во градинки со 3...

Министерот за здравство во техничката Влада, Илир Демири, согласно препораките на Комисијата за заразни болести по вчерашниот состанок, донесе одлука со што се дозволува...

За една недела регистрирани 43 случаи на пертусис, уште пет деца...

Од 8 до 14 март пријавени се 43 нови случаи на голема кашлица, со 14 отсто намалување споредено со претходниот седмодневен период. Најголем дел...

Ќе заседава Комисијата за заразни болести, се очекуваат детали околу забраната...

Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи седница во 12 часот, а според она што вчера го најави министерот за здравство во техничката...

Засилени инспекции во градинките, не се примаат невакцинирани деца за голема...

Министерот за здравство во техничката Влада, Илир Демири денеска изјави дека засилени инспекции во градинките ќе има на државно ниво, не само во Скопје,...

За мајките, за книгите и за училиштето во творештвото за...

Песна за книгите Книгите се како куќите, Не ги бираат станарите Ниту пак им праќаат порака Да се живее вака или онака. Книгите се толку мали, А во нив растат...