Ознака: деца

Засилени инспекции во градинките, не се примаат невакцинирани деца за голема...

Министерот за здравство во техничката Влада, Илир Демири денеска изјави дека засилени инспекции во градинките ќе има на државно ниво, не само во Скопје,...

За мајките, за книгите и за училиштето во творештвото за...

Песна за книгите Книгите се како куќите, Не ги бираат станарите Ниту пак им праќаат порака Да се живее вака или онака. Книгите се толку мали, А во нив растат...

Физичката неактивност кај децата една од клучните причини за дебелина

Во нашата држава, дебелината кај возрасните е зголемена за 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите за 7,4 проценти споредено со 1990 година. Постојат...

Десет милиони деца раселени во 2023 година

„Кога децата ќе ги загубат своите домови, тие губат речиси сè: нивниот пристап до здравствена заштита, образование, храна и безбедност“, рече портпаролот на организацијата Загрижувачки...

Речиси на сите деца во Газа им е потребна психолошка поддршка,...

Детскиот фонд на Обединетите нации УНИЦЕФ денеска соопшти дека проценува дека 17.000 деца во Газа биле оставени без придружба или одвоени од нивните семејства...

Меџити: Има доволно вакцини, родителите да ги вакцинираат децата

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска повторно апелираше до родителите да ги вакцинираат своите деца откако во земјава и регионот се појави голема кашлица. Во...

Премиера на детската новогодишна претстава „Приказна за фамилијата Мраз” во кино...

На 23 и 24 декември со две изведби од 11 и 13 часот, премиерно ќе биде изведена преставата ‘’Приказна за фамилијата Мраз” во градското...

Малолетниот Коста дел од мрежа на деца убијци?!

Од самиот почеток се сомневавме дека некој некаде освен што добил пристап до оружје и бил обучен да го користи оружјето, го пронашол тоа...

Наслов не е потребен, фотографиите сами зборуваат

Одлична идеја како може да се помине викендот во доцна есен. Кара Розмари и Лана Нарашанова редовно го посетуваат коњичкиот клуб „Бравадос“. Љубовта кон животните на...

ЦУК: Пронајдени деца кои се изгубиле на Водно

На Единствениот број за итни случаи 112, вчера била добиена пријава за залутани деца во пределот на Средно Водно кои преку земјан пат сакале...