Ознака: демократија

Д(у)иктатура

Д(у)иктатурата е предизвик на ДУИ и целото општество и држава. Со вакво ДУИ, понатаму ќе се засили д(у)иктатурата во државата и понатамошно останување на...

Нов модел за функционална држава

Деценискиот проблем што не беше решаван, на крајот резултира со исклучително непродуктивно Собрание, парламентарната дебата падна под секакво пристојно ниво, а интересите на државата...

И демократијата во рецесија

И колку, сега, да изгледа тешко да им се „продаде“ идејата за демократија на луѓето што толку многу пати беа принудувани да се повлекуваат...

Катанец-демократија!

Во највисокиот претставнички дом, кој по дефиниција, нели, би требало да биде храм на демократијата, деновиве, кога воскликот поради автокефалноста на МПЦ-ОА сѐ уште...

Граѓаните презаситени од лажна демократија

Сѐ почестите индикатори дека се развива една системска лажна демократија упатуваат на неопходни не само козметички корекции туку и длабоки системски резови. Граѓаните се...

АНКЕТА: Дали верувате во демократија во Македонија?

Поради веќе познатите глобални случувања, но и внатредржавните кризи од најразличен карактер низ светот, а особено низ Европа, сѐ почесто се изразуваат сомневања во...

Транспарентноста води кон демократија, а нетранспарентноста кон авторитаризам

Доколку нашата цел се слободата и демократијата, тогаш средствата што треба да ги користиме кон патот на Европската Унија треба да бидат слободарски и...

Само 6,4 отсто од светското население живеело во „целосна демократија“

Според индексот за демократија за 2021 година Демократијата продолжи да опаѓа во светот во 2021 година, според Индексот за демократија, составен од истражувачката група Економист. Минатата...

Ердоган: Социјалните мрежи се најголемата закана за демократијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги опиша социјалните мрежи како една од најголемите закани за демократијата. Администрацијата на Ердоган планира да воведе закон со кој...

Бајден: На демократијата потребни ѝ се шампиони

Американскиот претседател, Џо Бајден, на виртуелен самит на кој присуствуваа стотици земји изјави дека на демократијата и се потребни шампиони. „На демократијата во светот ѝ...