Македонија минимално загуби од Норвешка

РАКОМЕТ – НЕДЕЛА НА ЕХФ Во првиот меч, кој беше од затворен карактер, Норвежанките славеа со 27-26 Женската ракометна репрезентација на Македонија, предводена од селекторот Љубомир...

МЗТ Скопје на тежок испит во Белград

КОШАРКА – ПОЧНУВА АБА-ЛИГАТА Во првото коло, македонскиот шампион, кој по четири години се врати во ова натпреварување, му гостува на бранителот на титулата, белградска...

Потпишан меморандум за соработка

ШАХ По исклучително плодната соработка помеѓу шахистите ветерани и слепите шахисти и лицата со оштетен вид, претседателствата на здружението шаховски клуб на ветерани „Скопје 72“...

Повеќе од половина милијарда евра за повреди

ФУДБАЛ Клубовите од англиската Премиер-лига лани имале најголеми трошоци за повреди на играчите во споредба со другите пет лиги, 206,37 милиони евра, далеку пред шпанската...

Трофеите за МЗТ Скопје и за Баскет Кaм

КОШАРКА - СУПЕРКУП НА МАКЕДОНИЈА МЗТ Скопје го победи ТФТ со 100-82, а Баскет Кам беше поуспешен од Бадел 1862 со 69-61 Актуелниот кошаркарски шампион на...

Комплетна доминација на италијанската одбојка во Европа

ИТАЛИЈА ГИ ОСВОИ СИТЕ ОСУМ КОНТИНЕНТАЛНИ ТИТУЛИ Италија е европски првак во сите шест младински категории (мажи и жени) и сениорски шампион за одбојкари и...

ЖРК Металург се засили со Црногорката Лабовиќ

РАКОМЕТ Итана Лабовиќ (21) игра на позицијата пикер, а пред да дојде во Автокоманда настапуваше за Феникс од Подгорица Освојувачот на Купот на Македонија во женска...

Савевски: ЕП треба да покаже дека сме на правиот пат

РАКОМЕТ Мотивирани сме затоа што играме пред наша публика и се надевам дека ова ќе биде плус за понатаму, затоа и сакаме да добиеме поддршка,...

Тесен пораз на македонските ракометарки од Норвешка 

Македонската женска ракометна репрезентација вечерва загуби минимално против Б селекцијата на Норвешка со 26-27, во првиот од двата пријателски натпревари закажани во Скопје. Дуелот...

Чест и задоволство е да бидеме организатори на најголемиот спортски настан...

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов, денес на прес-конференција, рече дека е чест да се биде организатор на сениорското Европско првенство. – Во...