Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26059)

Изложбата „Симбиоза“ во Музејот на градот Скопје

Уметникот Бојан Ковски денеска ќе ja отвори својата изложба „Симбиоза“ во Музејот на градот Скопје, која претставува продолжение на истражувањето на човечката форма со...

„Опен АИ“ тврди дека „Њујорк тајмс“ го хакирал ЧетГПТ

Техно Њујоршкиот весник ги тужи „Опен АИ“ и „Мајкрософт“, тврдејќи дека користат милиони написи на „Тајмс“ без дозвола за да обучуваат четботови што ќе им...

Се очекува прекин на комуникацијата со американската вселенска сонда „Одисеја“

По падот на американската вселенска сонда „Одисеја“, се очекува прекин на комуникацијата. Комуникациите со приватната американска вселенска сонда „Одисеја“ се очекува да бидат изгубени...

„Анатомија на неверството“ во „Театар комедија“

Во „Театар комедија“ се одигра претставата „Анатомија на неверството“, во режија на Александра Кардалевска. Низ неколку посебни едночинки, во кои истите актери толкуваат различни...

Пронајдени предмети чие потекло е загатка за научниците

Научниците пронајдоа чудни украси изработени од метал што не е познат на Земјата. Пронајдената белезица и шуплива полутопка украсени со злато, очигледно се исковани...

Ретроспективна изложба на Ангел Димовски-Чауш во Велес

Денеска во Ликовниот салон во Велес ќе биде отворена ретроспективна изложба на Ангел Димовски-Чауш, насловена „50 години творештво“. На изложбата ќе бидат поставени скулптури...

Вевчанскиот карневал прогласен за нематеријално културно добро

Вевчанскиот карневал е прогласен за културно наследство од особено значење, во поткатегоријата исклучително значење. Со оваа одлука на Владата се овозможува зачувување и афирмација...

Културата и духовноста ја будат свеста за слобода

Потпрена на енергиите, сензибилитетите, виртуозноста и естетиките на творци како Никола Стојковски и Петар Христов и зачинета со љубовта и желбата за личен исчекор...

Намирници што ги намалуваат седите влакна

Неодамнешни истражувања покажаа дека исхраната и седата коса се тесно поврзани. Годините и генетиката влијаат врз белеењето на косата, но важна улога игра и...

Пат кон ЕУ

На пат кон Брисел и ЕУ, Зоран Заев и Никола Димитров разговараат и се потсетуваат на важните политички случувања додека двајцата, во одреден период,...