Фото: Пиксабеј

Неодамнешни истражувања покажаа дека исхраната и седата коса се тесно поврзани. Годините и генетиката влијаат врз белеењето на косата, но важна улога игра и исхраната. Некои намирници го одложуваат белеењето на косата или помагаат да се појават помалку седи влакна. На телото мора да му се обезбедат потребните витамини и минерали за здравјето на косата и поголемо производство на меланин.

Зошто косата белее и што влијае на тоа?

Седата коса е резултат на природниот процес на стареење на косата. Секое влакно во фоликулот содржи клетки наречени меланоцити, кои произведуваат пигменти во боја – меланин. Како што старееме, меланоцитите може да станат помалку активни и да произведуваат помалку меланин. Со текот на времето, тоа може да доведе до постепено губење на пигментацијата на косата, што резултира со седа коса.
Генетиката игра клучна улога во одредувањето на тоа кога и до кој степен косата ќе побели. Некои луѓе може да почнат да побелуваат во нивните 20-ти години, додека други може да ја задржат својата природна боја до староста.
Покрај стареењето и генетиката, други фактори, како што се стресот, недостигот од одредени хранливи материи во исхраната и одредени нарушувања, може да придонесат за промена на бојата на косата. Сепак, генерално, седата коса е природен дел од процесот на стареење и обично не укажува на сериозни здравствени проблеми.
До денес не постои начин да се забави стареењето на косата и да се врати нејзината боја, освен со бојадисување. Затоа, доколку сакате побрзо да ви израсне косата или да се намалат седите влакна, важно е да се грижите за исхраната и да му обезбедите на телото есенцијални витамини и минерали што го унапредуваат здравјето на косата. Едноставниот одговор е да се одржува урамнотежена исхрана. Колку е посвежа и поразновидна храната, толку повеќе вашата коса ќе биде здрава и силна.

Исхраната и седата коса

Основен витамин против седата коса е ретинол или дериват на витамин А, кој придонесува за раст и регенерација на косата и го регулира лачењето себум. Тоа е меч со две сечила бидејќи ако се зема премногу, може да биде штетен за косата. Тој се добива од храна како што се моркови, тиква или спанаќ. Исто така тука е витаминот Б12, кој е неопходен за клеточниот метаболизам и за формирањето на црвените крвни зрнца. Неговиот недостиг може да предизвика анемија и губење на бојата на косата, а го има во намирници од животинско потекло, како месо, риба, јајца или млечни производи.
Биотинот е исто така многу неопходен за здравјето на косата, ноктите и кожата воопшто. Неговиот недостиг предизвикува губење на косата или губење на бојата. Најмногу е присутен во жолчката од јајцето. Но, внимавајте, суровата белка има спротивен ефект.
Тука е и фолната киселина или витамин Б9. Оваа хранлива материја помага во синтетизирање на метионинот, друга супстанција вклучена во бојата на косата. Таа ги зајакнува фоликулите на косата и го спречува опаѓањето. Може да се добие од зелен листен зеленчук (марула, спанаќ), мешунки или јаткасти плодови. Витаминот Ц, пак, има антиоксидантно дејство што ја штити косата од оштетувања предизвикани од слободните радикали. Како што знаете, слободните радикали се произведуваат природно за време на клеточниот метаболизам или преку изложеност на фактори на животната средина како што се загадувачите. Витаминот Ц исто така го стимулира производството на колаген. Го има во цитрусното овошје, кивито, јагодите и пиперките.
Витаминот Д го стимулира производството на меланин и ги зајакнува фоликулите на косата. Освен тоа, помага и калциумот. Витаминот Д се добива првенствено со умерено изложување на сонце. Десет минути дневно се доволни. Витаминот Е, исто така, има и антиоксидантни својства што ја подобруваат циркулацијата на крвта во скалпот и ја негуваат косата од коренот. Може да се најде во растителни масла, семиња или авокадо.

Минерали против седата коса

Бакарот учествува во синтезата на меланинот и го спречува предвременото појавување на седа коса. Цинкот го штити ткивото на косата и ги намалува опаѓањето и седата коса. Цинкот и бакарот можете да ги внесете преку храна како што се црвено месо, морски плодови, јајца и црно чоколадо.
Во секој случај, не заборавајте дека седата коса е дел од природниот процес на стареењето и нема причина да не ја покажувате со гордост. Веќе постои сè поголем консензус меѓу жените дека седата коса не мора нужно да се прикрива.