Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25844)

Медчестер

Песни што ме тераат да играм Не, не е погрешно напишано името на градот Манчестер. Откако се стекна со светска репутација како најбитна точка на...

Ретка кинеска статуа на Буда може да достигне цена од милион...

Ретка кинеска статуа на Буда пронајдена во семејна куќа во Франција се очекува да достигне цена од еден милион евра на аукција во Париз. Аукцијата...

„Мета“ подготвува ривал на Твитер

Компанијата „Мета“ го претстави својот претстоен ривал на Твитер пред своите вработени, а изгледот на апликацијата беше објавен на интернет. Интерното име за новата...

„Спејс екс“ лансира сателит што е дизајниран да биде хакиран

Компанијата „Спејс екс“ неодамна го лансира своето летало „Драгон“, користејќи ракета „фалкон 9“, како и неколку сателити „кјубсат“, од кои еден е особено интересен....

Петнаесет автори учествуваа на конкурсот „Липа“

На Конкурсот на Друштвото на писателите на Македонија за најдобра творба на темата „Липа“ учествуваа 15 автори членови на ДПМ со 18 свои творби. Жири-комисијата...

„Штрих“ започнува со книжевна едиција посветена на театарската уметност

Во рамките на 57. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ - Прилеп се одржa промоција на книгата „Две интерактивни драми“ од Милорад Павиќ во превод...

Изложба на Марија Јаќовска – „Кревки спомени“

До 16 јуни ќе биде поставена изложбата „Кревки спомени“ на Марија Јаќовска во Мобилната галерија. Изложбата претставува истражување на хиперженствениот поглед, кој се пренесува преку...

Успешно второто издание на Фестивалот на класична музика во Струмица

Второто издание на фестивалот на класична музика „Класичен меѓународен фестивал Струмица 2023“ заврши успешно во НУЦК „Антон Панов“ - Струмица. Пред присутната публика се...

Промовирана „Патина“ на Тихомир Јанчовски

Промовирана книгата „Патина“ на Тихомир Јанчовски во издание на „Стрип квадрат“. Корицата е на Филип Херин. - Останувајќи верна на структурната тројственост, книгата е поделена...

Атанас Ботев успешно се претстави во КИЦ–Тирана

Македонскиот КИЦ во Тирана за првпат пред тиранската публика го претстави сликарот Атанас Ботев со неговите дела. - Неговите халуцинантни слики со длабока содржина беа...