Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25844)

Српската писателка Надија Реброњ на писателска резиденција во Скопје

Во рамките на резиденцијалната програма на издавачката куќа „Готен“, поддржана од европската мрежа за превод и книги „Традуки“, на писателска резиденција во Скопје во...

Башким Меџити со „Патувачка изложба“ во Струмица

Ликовниот уметник Башким Меџити од Гостивар го започна претставувањето на својата „Патувачка изложба“ од градот Струмица, со изложба во Центарот за култура „Антон Панов“....

НАТО ќе ја одржи својата најголема воздушна вежба

Неделава НАТО ќе ја спроведе најголемата воздушна вежба во историјата на Алијансата. Наречена е „Ер дефендер 23“, започнува денеска и ќе трае десет дена,...

Грција – „шверцерско милениче“ и на САД и на Русија

Жестока војна и во геоенергетскиот сегмент меѓу Истокот и Западот Подготвил: Mарјан Велевски Објаснувањето на Грција до Брисел зошто грчки танкери се сѐ уште „главни...

…Помислив дека морето е наше!

Коле Манев Не знам дали некој знае која е причината за поврзаноста меѓу морето и човекот? Морето како и океаните служат за комуникација со други...

Концентричните кругови на ширење на дејствувањето на италијанската мафија

„Ндрангета“, мафија без граници Оваа мафијашка организација, низ годините, во подземјето, успешно се издигна како една од најмоќните. „Ндрангета“ сега заработува милијарди евра годишно, шверцувајќи...

Франција влегува во глобалната трка за полуспроводници

Како што побарувачката за полуспроводници - клучен елемент на сите електронски уреди - се зголемува така и други западни високотехнолошки развиени земји размислуваат за...

Четири можни сценарија за економијата до 2030 година, само едно води...

Глобалниот институт „Мекинзи“ направи предвидување за насоките на идните светски економски движења Ковид-19. Војна во Европа. Инфлација. Геополитичка неизвесност. Глобалните економски лидери имаа многу предизвици...

Одбојкарите ќе ја бараат третата победа против Хрватска

ЗЛАТНА И СРЕБРЕНА ЕВРОПСКА ЛИГА Машката одбојкарска репрезентација на Македонија во Златната европска лига (група Б) и женската репрезентација на Македонија во Сребрената европска лига...

Бронзени медали за Блажевска и Богдановска

ЏУДО - ПО ПРВИОТ ДЕН НА БАЛКАНИЈАДАТА ЗА КАДЕТИ ВО КРУШЕВО Вчера првенството продолжи во преостанатите тежински категории, како и во екипна конкуренција, каде што...