Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25844)

Швјонтек е прва тенисерка што по 16 години ја одбрани титулата...

ТЕНИС - РОЛАН ГАРОС За Швјонтек ова е трета победа на Ролан Гарос, а вкупно четврти гранслем-трофеј Полската тенисерка и број еден на женската ВТА-листа, Ига...

Македонскиот шах има иднина

ИНTЕРВЈУ: АТАНАС КИЗОВ, СЕЛЕКТОР НА МАШKATA ШАХОВСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Гледам голема масовност во последно време, а со правилна работа таа масовност мора да даде и квалитет,...

ЕУ да се преиспита во однос на клаузулите за одложливост на...

ЕВРОПСКАТА НЕПРИНЦИПИЕЛНОСТ, ДВОЈНИТЕ АРШИНИ И МАКЕДОНСКОТО ГОРКО ИСКУСТВО Со најновиот предлог за одложена примена на евентуалните уставни измени, односно тие да важат од денот кога...

Кој е режисерот, а кои се актерите на пародијата на правната...

Неколку актуелни и индикативни елементи на невладеењето на правото и владеењето на правната несигурност Според нашите соговорници, професори и правни експерти, во државава „етничкиот елемент...

Иван Станоев – струмичкиот спорт на дланка

ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (254) Познатиот новинар Станоев со години ги бележи случувањата во спортот во Струмица,...

Манчестер му се придружи на Милано

Манчестер стана вториот град што има два клуба европски прваци во фудбал, откако во саботата трофејот го освои Манчестер сити, а претходно трипати славеше...

Четирите европски трофеи сезонава освоени од клубови од само две земји

Само клубови од Англија и од Шпанија сезонава освоија трофеи во европските фудбалски купови. Од четири можни трофеи Англија ги освои тие за Лигата...

Се оформи првиот барабан за ждрепката за ЛШ за идната сезона?

По триумфот на Манчестер сити во фудбалската Лига на шампионите (ЛШ) полека се оформува и составот на барабаните за ждрепката за новата сезона на...

Вкупно 11-ти тим што без пораз ја освои европската титула

ФУДБАЛ Манчестер сити без пораз ја освои европската фудбалска титула сезонава (оствари осум победи и пет ремија) и со тоа стана 11-от клуб што без...

ФИФПРО вели дека на фудбалерите им е потребна заштита од „опасни“...

Здравјето и безбедноста на фудбалерите и на сите други во играта треба да бидат пред секој друг приоритет, рече претседателот на ФИФПРО, Дејвид Аганзо Фудбалот...