Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25837)

Има ли индикатори за легализација на експлоатацијата?

Синдикатите и дел од правните експерти укажуваат дека според нивните анализи и широки консултации, „понуденото законско решение е полошо отколку специјалниот Закон за утврдување...

Ќе се ограѓаниме ли конечно?

Кому му текна да предложи внесување на етничката припадност во личните карти? Како и во секое етнички поделено општество, така и во Македонија темата...

Македонија, земја на ниски цени?! Ама немојте, ве молам!

Читам, и се топам. Колку убаво го напишаа тоа германските статистичари, просто да не ти се бега од Македонија. Од земјата на најниските цени...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ – иронија на македонската историја

Да ми кажуваше некој на почетокот од деведесеттите години дека ќе се случува ова, ќе го сметав за политички недоволно упатен, за провокатор или...

Првото знаме на македонската независна држава

Според меѓународните конвенции на УНЕСКО за заштита на материјалното и нематеријалното културното наследство, државите на чијашто територија се наоѓаат одредени артефакти (симболи, фрески, икони,...

Кина испиша историја со првиот цивилен астронаут во вселената

Ова е првпат Кина да вклучи вселенски инженер и специјалист за носивост како дел од екипажот во „Шенжу“ Лансирана вселенската мисија „Шенжу-16“ до Кинеската вселенска...

Милевски ги објави фудбалерите за мечевите со Украина и со Англија

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2024 Селекторот на македонската репрезентација, Благоја Милевски, го објави списокот со 29 фудбалери за двата меча од квалификациите за пласман на Европското...

Европски ракурс: Дадените ветувања – потреба во минатото, прекршените ветувања –...

Македонија и регионот остануваат во прашалници. Имено, што е тоа што е ново на овој план предложено од страна на Европската комисија (ЕК), а...

Направи повторно глупост и ќе те затворам долу во Уставот

„Том!“ Нема одговор. Тетка Поли, жената одговорна за цветната градина во Белата куќа, нервозно се шутка низ дворот, барајќи го својот немирен внук. Том Соер...

Ѓоргиев: Белгија е добра репрезентација, нашата победа има тежина

Машката селекција ја совлада Белгија со 3-1, а женската загуби со 0-3 од Летонија ОДБОЈКА - ЗЛАТНА И СРЕБРЕНА ЕВРОПСКА ЛИГА Машката одбојкарска репрезентација на Македонија...