Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25832)

„Генералот и пеперугата“ на фестивал во Португалија

Филмскиот проект „Генералот и пеперугата“ е селектиран за учество на „Фест пичинг-форум“, кој ќе се одржи во рамките на 19-то издание на „Фест“ во...

Промовирана „Карпа во морето“ од Павлина Атанасова

Промоција на стихозбирката „Карпа во морето“ од Павлина Атанасова, чија промоторка беше Јулијана Величковска, се одржа на платото пред МКЦ - Скопје. - Поезијата на...

Измијте го лицето со газирана вода и веднаш ќе забележите разлика

Нега и убавина Познато е дека пХ-вредноста на кожата на лицето е многу важна, но вакво нешто сигурно не ви паднало на памет. Повременото миење...

Роботот Оптимус на „Тесла“ може да оди и да извршува...

Претстојниот хуманоиден робот Оптимус на „Тесла“ го продолжува развојот зад сцената, а новото видео го открива неговиот напредок. Оптимус последен пат беше виден за време...

Повторно распишан конкурсот „Пегаз“ за најдобар необјавен роман

Издавачката куќа „Арс ламина“, во соработка со фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, го распишува петтиот конкурс за книжевната награда...

Објавена нова книга на Киро Донев – „Тајни незнајни“

„Македоника литера“ деновиве ја објави книгата „Тајни незнајни“ на Киро Донев, која содржи седумдесетина стихувани и римувани прозни текста, поделени во четири циклуси. Првиот...

„Ковачески мјузик“ го објави осмиот албум со вокалистката Светлана Јовановска

„Ковачески мјузик“ официјално го објави осмиот албум „Dualities“. Овој нов албум содржи таленти на музичари од целиот свет, вклучувајќи ја и реномираната македонска вокалистка...

Промоција на книгата „Денот кога заборавивме да плачеме“

Промоција на книгата „Денот кога заборавивме да плачеме“, збирка научнофантастични раскази на Магдалена Стојмановиќ-Константинов, е закажана за 30 мај, во 19 часот, во Музејот...

Трчаме по див, разновиден, шарен, предизвикувачки терен

Игор Јовановски, организатор на „Охрид ултратрејл“ Учесниците на „Охрид ултратрејл“ по петти пат, додека го исполнуваат својот личен планински предизвик, ќе уживаат во хоризонтот над...

„Птиците“ на Хичкок од нашето маало

Најпрво возрасните птици почнуваат гласно да испраќаат сигнали за предупредување со силно гракање, по што може да се упатат кон потенцијалната опасност со лажни...