Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25824)

Здрави овошја што треба да ги вклучите во вашата исхрана

Здрава храна Овошјето често се смета за здрава ужина, и тоа со добра причина. Толку многу видови овошје нудат низа целосно природни витамини, минерали, влакна...

Отворен 76. Кански филмски фестивал

Фестивалот се отвори со филмот „Жан ду Бери“ (1), со Џони Деп во главната улога, а вклучува многу очекувани американски филмови, како „Индијана Џонс...

Сатурн има 145 природни сателити, сепак е пред Јупитер

Јупитер беше во центарот на вниманието во февруари, бидејќи новото истражување откри дека оваа планета има многу повеќе месечини/природни сателити отколку што се мислеше...

Родовата еднаквост и семејното насилство се горливи проблеми

Националната турнеја на проектот „Простор за разговор“ Културниот центар „Интерарт“, во соработка и со поддршка на швајцарската амбасада во Скопје, ја продолжува националната турнеја на...

Вашингтон и Пекинг ги обновија врските на највисоко ниво

Деновиве со официјално соопштение од Белата куќа во Вашингтон се објави дека „официјален Вашингтон и Пекинг, кои не одржуваа комуникација од февруари по избувнувањето...

Белата куќа размислува за нов пакет помош за Украина

Околу шест милијарди долари остануваат во пакетот помош од 48 милијарди долари за Украина што Конгресот го одобри во декември 2022 година. Според процените...

Европската влада со проекции и трендови за рускиот БДП

Од пролетниот извештај на Европската комисија Европската комисија (EK) во својот најнов пролетен извештај презентира информации во врска со рускиот БДП за 2023 и 2024...

Двојните шокови од ковид-19 и војната во Украина нè научија лекции...

На Европа ѝ требаат повеќе фабрики и помалку зависност За неколку дена, повеќе од 200 меѓународни извршни директори ќе пристигнат во Версај за да учествуваат...

УМБЕРТО И КРАДЕЦОТ НА ЧАДОРИ, 2

Кога седна на своето место зад шалтерот, Тоше љубезно, вредно и педантно, како и секогаш, ја вршеше својата работа, ама едвај ја дочека паузата,...

Премиера на филмот,,Љубовната соба“ во Њујорк

Долгометражниот документарен филм „Љубовната соба“ во режија на Сузана Диневски, кој е реализиран со поддршка на Агенцијата за филм, „Сузи Кју продукција“ и „Аворд...