Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25824)

Македонскиот народ е главното обележје на Македонија

Она што е исклучително важно во следниот период, според препораките на познавачите на уставните состојби, тоа е работното тело за уставни измени да не...

Крајно време е да се свртиме кон децата

Крвавиот масакр што се случи деновиве во Белград, во кој малолетник на возраст од неполни 14 години во училиштето „Владислав Рибникар“ уби 10 свои...

Луѓето со нетипичен развој ме потсетуваат на суперхероите на „Марвел“

Скандинавските трилери со години ме оставаат без спиење, но сфатив дека јас повеќе сакам да пишувам за некласичнo добри и лоши ликови, вели Саша...

Да избереме ректор на УКИМ, а не ректор на Ректоратот

Најстариот универзитет во Македонија на 30 мај избира ректор. За лидерската позиција се пријавени шестмина професори. „Нова Македонија“ ви ги претставува кандидатите за ректор...

Македонија подготвена за новиот предизвик во Вараждин

Со оглед дека Србија е фаворит во нашата група, шансата ја бараме во победа над Чешка и Данска. Клучен ќе биде првиот натпревар, кој...

Не ли ви е срам од машиновозачот?

Откако се случи морбидното десеткратно убиство во основното училиште во Белград, а потоа се повтори и кај Младеновац, секојдневно добиваме вести од регионов дека...

Музиката е доволна за цел живот, но цел живот не е...

Насловот е цитат од големиот композитор Сергеј Рахманинов, кој мене особено ме импресионира и кој дава малку повеќе оптимизам во овие мрачни, депресивни денови....