Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25824)

Поразително е што нема интерес за поставување домашни драми

Во пресрет на годинашниот „Чернодрински“ Девет претстави во официјална, седум од независна продукција, две од придружна програма и една дипломска претстава ќе бидат дел од...

Самостојна изложба на Трајче Чатмов

Изложба на академскиот сликар Трајче Чатмов ќе биде отворена на 19 мај, во 20 часот, во „Бифе Тафталиџе“. Ќе бидат изложени 35 дела на...

Поддршка за „Пролетно чистење“ на Марија Апчевска

Дебитантскиот долгометражен филмски проект „Пролетно чистење“ на Марија Апчевска Петровска, во продукција на „Кинооко“, доби финансиска поддршка за развој од „Креативна Европа медија“, програма...

Пријавени 18 репрезентации

Натпреварите почнуваат денеска со индивидуален настап, а в сабота се финалните натпревари, индивидуално и екипно КАЈАК – ЕП ЗА СЕНИОРИ НА МАТКА За нас од големо...

Алонсо: Можам да остварам една победа сезонава

ФОРМУЛА 1 Шпанецот годинава четири пати беше трет и еднаш четврти Возачот на Астон Мартин, Фернандо Алонсо, верува дека може да триумфира во една трка во...

Денови на македонската литература и култура во Торонто

Литературното друштво „Браќа Миладиновци“, кое работи во состав на црковната општина „Св. Климент Охридски“ во Торонто, ја организира културната манифестација „Денови на македонската литература...

Рајковиќ трет со ЦСКА во руското првенство

КОШАРКА Екипата на ЦСКА со 4-1 ја доби серијата против Зенит во руската ВТБ-лига Екипата на ЦСКА, која ја предводи македонскиот тренер Емил Рајковиќ, во борбата...

Аналфабетски курс на политичките програми

Во изборните програми на ниту една политичка партија, и од власта и од опозицијата, нема дадено програмски определби или некаква согласност за уставни измени,...

Манчестер С. и Реал пред нова класика

Сега овој меч е како плејоф. Можеме да се браниме подобро во некои сегменти од играта, а можеби и да нападнеме малку поинаку, смета...

Поетскиот филм „Летна соната за мојот град“ со признание во...

Поетскиот филм „Летна соната за мојот град“ во режија на Марија Шаклева, според песна на Андреј Ал-Асади, се закити со награда за најдобра режија...