Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25821)

Нема мистерија на Бермудскиот триаголник

Повеќе од 50 брода и 20 авиони исчезнаа во Бермудскиот триаголник во минатиот век. Секој од нив има различна приказна, а сето тоа резултираше...

Проверка на квалитетот на косата со чаша вода

Нега и убавина Краевите на косата имаат тенденција да се расцветуваат и се први на удар кога одиме на фризер. Но, пред да го направите...

Првата комерцијална мисија за вселенски туризам во јуни

Компанијата „Вирџин галактик“, во сопственост на Ричард Бренсон, ќе го започне својот бизнис со комерцијален вселенски туризам во јуни оваа година. „Вирџин галактик“ веќе овој...

Половина од планетата ќе има поинаква клима до 2100 година

Планетата е на работ на неколку пресвртни точки, кои еднаш ќе поминат, но зад себе ќе остават каскада од последици во животната средина. Екстремните...

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Асоцијацијата за корпоративна безбедност – Скопје...

Меморандум за соработка помеѓу Асоцијацијата за корпоративна безбедност - Скопје и Асоцијацијата на менаџери за безбедност на Црна Гора беше потпишан вчера во Скопје....

Објавена „Поглед од мансарда“ на Светлана Антиќ-Јовчевска

„Македоника литера“ деновиве ја објави книгата „Поглед од мансарда“ на Светлана Антиќ-Јовчевска, која содржи повеќе од триесет текста – есеизирани приказни, објавувани како колумни...

Претставата „Разнесени“ ќе го отвори студентскиот фестивал „Фист“ во...

Наредната недела, в среда, дипломската претстава „Разнесени“ на режисерката Тамара Стојаноска, во продукција на независниот театар „Златен Елец“, ќе го отвори интернационалниот студентски фестивал...

„Чесни“ продавачи на половни возила „експерти за измами“ при купопродажбата на...

Иако набавката на половен автомобил за многумина е поевтин и поедноставен начин на купување автомобил, тоа не излегува секогаш како што планирал купувачот. Во...

Македонистиката во Хрватска има далекосежни перспективи

Филозофскиот факултет во Риека го одбележа јубилејот - 15 години Лекторат по македонски јазик Изложба на фотографии од Македонија, промоција на прв превод на избор...

Младите Европејци во ризик да западнат во канџите на сиромаштијата

Најновите бројки на „Евростат“ покажуваат дека 20 отсто од младите на возраст од 15 до 29 години биле изложени на ризик од сиромаштија во...