Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25821)

Соларната енергија цвета додека климата се затоплува

Промената на климата може да донесе потопла и посончева иднина за Европа, заедно со екстремни жештини и суши, но што значи тоа за соларниот...

Кина ги претстави плановите за Меѓународната истражувачка станица на Месечината

Главниот творец на проектот упати официјална покана до сите држави што се заинтересирани за соработка за изградба на основната верзија на истражувачката станица Силен интерес...

Кинеските универзитети ќе се фокусираат на кадри во технологијата и индустријата

Во план е да се додадат додипломски студии во најактуелните сфери на интерес, а да се укинат застарените Подобрување на академското образование Кина планира да приспособи...

Дали се насетува крајот на германската „златна треска“ за течен природен...

Планот на Германија за изградба на најмалку осум нови терминали за течен гас како замена за увозот на руски гас сега е доведен во...

Колку се издржани критиките за главниот логистички јазол во Европа

Лојалноста на Унгарија кон НАТО беше доведена во прашање во последните месеци поради нејзиното противење на руските санкции и повиците за преговори со Москва....

До кога еквилибрирање на централните банки меѓу инфлацијата и...

За разлика од американските Федерални резерви и Европската централна банка, кои минатата недела ги зголемија каматните стапки, Народната банка на Србија не го следи...

Врвен приоритет е заштита на интересите на граѓаните

Демократскиот карактер на државата го означува пред сѐ основното обележје на политичкиот систем и го опфаќа, во една поширока смисла, обликот на политичкото општество,...

Уставот во водата – тавчето на ринглата

Имајќи ги предвид позицијата на ВМРО-ДПМНЕ и партиското категорично тврдење дека нема да гласаат за уставни измени, потрошената енергија и предлозите на групата може...

Базел и Вест хем со пресврти до победи

Во првите полуфинални натпревари Базел славеше на гости против Фиорентина со 2-1, а Вест хем го победи АЗ Алкмар со 2-1 ФУДБАЛ – КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА,...

Детектирање на криминалните поведенија и преземање одговорност

Ние треба да си ја заштитиме државата, ние треба да гозаштитиме интересот на државата! Пратениците ги штитат интересите на државата, не на компанијата. Ако пратениците...