Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25782)

Подемот и падот на Кредит свис банк

Приказната за пропаднатата швајцарска банка што не го изненади банкарскиот свет Деновиве светската јавност е силно вознемирена поради најновите сознанија за работењето на Кредит свис,...

Февруари – месец на мафијашки ликвидации во Србија

„Мафијашките“ ликвидации не значеа само убиства на криминалци и пред сѐ на лидери на кланови туку и смрт на полициски инспектори и политичари што...

Историската пресвртница изостана, како понатаму?

Одгласи по охридската средба меѓу Белград, Приштина и Брисел Помина безмалку една седмица од долгоочекуваната и долгонајавувана средба во Охрид меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ...

Одредени судиите за мечевите Македонија – Украина

РАКОМЕТ - БАРАЖ ЗА ПЛАСМАН НА СП Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одреди официјалните лица за двата натпревара што Македонија ќе ги игра против Украина...

Жежовска освои половина поен

ПОЕДИНЕЧНО ЕП ЗА ШАХИСТКИ Младата, 15-годишна македонска репрезентативка Моника Жежовска (1.761, рангирана 126-та пред почетокот на турнирот) освои половина поен, а Ивана Манова (1.923, 115-та)...

Бербок: Ви давам збор дека ЕУ нема да ве остави...

ЕУ нема да ве остави на цедило, го имате мојот збор, порача шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок за време на вчерашната посета на...

Шортс е втор асистент и петти стрелец во ЛШ

Само германски Телеком Бон, во чии редови настапува македонскиот репрезентативец Ти Џеј Шортс, се пласира во четврт-финалето со максимални шест победи. Шортс сезонава во...

Во рекордната сезона првпат ќе има и спринт-трки

Спринтерските трки ќе бидат за половина пократки од традиционалните, ќе носат двојно помалку бодови, а и победата на нив нема да се смета како...

Бугарите во Уставот – ДА или НЕ?

Отчукува часовникот, брзо тече времето кога треба да се решава дали Бугарите ќе бидат запишани или нема да влезат во Уставот на Македонија. Од...

Поучна приказна за еден просечен патник

Очигледно, веб-страниците на некои од државните претпријатија служат само на нив да се пласираат што поголеми фотографии на насмеаните лица на директорите. А за...