Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25782)

Зоран Кесиќ премиерно во Скопје со „Приказни и песни“

По двата успешни распродадени настапи на популарниот холивудски актер Никола Ѓуричко, фестивалот „Таксират“ во соработка со „Скопје комеди“ повторно најавува неверојатно шоу во Скопје,...

Д Викенд е најпопуларниот пејач на денешницата

Абел Тесфаје или едноставно Д Викенд го собори Гинисовиот рекорд и стана најпопуларниот музичар во светот. Тој неодамна стана првиот изведувач што достигна 100...

Отворена изложбата „Современа скулптура“ на ДЛУМ

Изложбата со наслов „Современа скулптура“ на Друштвото на ликовните уметници на Македонија е отворена во уметничкиот центар „Арт хаб“. Оваа изложба на ДЛУМ е...

Ќе гостува познатата пијанистка Лола Астанова

Светски познатата пијанистка Лола Астанова на 2 јуни ќе настапи во Македонската филхармонија. Единствена по својот музички израз, позната по иновативната аудиовизуелна изведба на...

Уникатно музичко патување со младата вокалистка Натали Зарин

По настапите во САД и Франција На 28 март (вторник), со почеток во 21 часот, на сцената во ноќниот клуб „Станица 26“, за првпат ќе...

Ќе се формира оркестар за џез-музика

Владата донесе одлука за основање национална установа „Оркестар за џез-музика“, чија основна дејност ќе биде подготвување и јавно изведување висококвалитетни музички дела од областа...

Недоволниот сон може да го зголеми ризикот од затнати артерии

Новото истражување спроведено на институтот „Каролинска“ во Стокхолм откри врска помеѓу спиењето и зголемениот ризик од периферни артериски заболувања. - Нашата студија сугерира дека спиењето...

Кинезите изградија пат среде река

Еден од најнеобичните и најимпресивни автопати досега е изграден над планинска речна долина во кинеската провинција Хубеи. Автопатот „Ечен“ минува во средината на реката....

Животот на Земјата дошол од вселената

Според новото откритие на астероидот Рајгу Две органски соединенија, неопходни за живите организми, се пронајдени во примероците од астероидот Рајгу, што ја поддржува теоријата дека...

Што би било подобро за Македонија: Либерално-пазарна или, пак, координирана (договорна)...

Дали нашиот досегашен економски развој, ваков каков што е, нединамичен, тромав, неодржлив, всушност, е последица на погрешниот избор на нашиот економски модел? Дали можеби...