Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25769)

Македонија е наша држава, наш дом, мој дом!

За мене е неприфатливо Македонија, Македонците, македонскиот јазик да не можат да влезат во ЕУ зашто ги немало Бугарите во македонскиот устав?! Македонија и...

Коробов изби сам на врвот

Од македонските претставници само Табаковски освои половина поен во петтото коло, додека другите ги загубија своите партии ШАХ – 23. ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Едно реми и четири...

Бенфика со нов клупски финансиски рекорд

Бенфика досега оствари рекордна заработка од 72,6 милиони евра во ЛШ, но португалскиот рекорд и понатаму е во сопственост на Порто (73,7) ФУДБАЛ – ЛИГА...

Македонија подготвена за челната позиција

Против Португалија ќе играме без притисок, добро знаеме за каков противник станува збор, но секако се подготвуваме за победа, вели десниот бек Томислав Јагуриновски РАКОМЕТ...

Што го поколеба Градот за приватниот автобуски превоз во Скопје?

На крајот на краиштата, на народот навистина не му е важно кој е во право, а кој во криво. Она што народот го интересира...

Да испечеме (поевтин) домашен леб од домашна пченица

Кризата со храна од минатата година, која предизвика висок раст на цените за основните животни продукти, ги заживеа старите ветувања од носителите на економските...

„Безбеден град“

Кога сме кај анализи за „безбеден град“ и намалување на криминалот, дали може МВР да објави колку има запленето не марихуана, туку хероин и кокаин,...

„Ахметисти“ и „Огненисти“

Каков ќе биде расплетот на внатрешната дебата во ДУИ: функционирање на групацијата на Меџити како партиска фракција или формирање нов политички субјект, со кој...

Што ѝ е потребно сега на европската економија?

Американскиот закон за намалување на инфлацијата треба да се гледа како повик за будење за Европа. Иако Групацијата на Европската инвестициска банка го одржа...

Дали ќе успее новата индустриска политика?

Поттикната од климатските случувања и подемот на Кина, индустриската политика со тешко срце се врати на владините агенди. Додека предизвиците со кои се соочува...