Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25769)

Работилница за применет и партиципативен театар

Во рамките на новиот проект „Артс хаб“ на „Јадро“ ќе се одржи шестдневна интензивна работилница за применет и партиципативен театар. Работилницата има цел да...

„Епл“ подготвува жолти „ајфон 14“ и „ајфон 14 плус“

Техно Во март минатата година компанијата „Епл“ ги претстави зелените верзии на серијата „ајфон 13“, а сега на социјалната мрежа Веибо се појави информација дека...

Збирката „Три дена во Париз“ од Емил Крстески промовирана во...

Збирката раскази „Три дена во Париз“ од Емил Крстески, во превод на српски јазик, е промовирана во Нови Сад со убаво дружење и пријатен...

За крунисувањето на кралот Чарлс ќе се носат три круни

Кралот Чарлс Трети и Камила, кралицата придружничка, ќе носат три круни за време на церемонијата во Вестминстерската опатија во Лондон. Според традицијата, кралот Чарлс Трети...

Античка ДНК откри како Европејците го избегнале истребувањето пред 20.000...

ДНК извлечена од коските на над 350 луѓе што живееле пред десетици илјади години откри досега непознати поглавја од европската праисторија Новите податоци ги идентификуваат...

Поуките на париската школа во македонската модерна уметност сѐ уште се...

Изложба во „Чифте-амам“ Националната галерија во соработка со Францускиот институт во Скопје, во рамките на одбележување на Меѓународниот ден на франкофонијата, го најавува второто продолжение...

БНД потврди дека има неонацисти во Украина, но за кого и...

Со последното ужасно видео на егзекуција на украински војник, во јавноста излегоа и повеќе различни сведоштва и анализи за постоењето и на „руски десничарски...

Се проектираат ли охрабрувачките бројки од полициските извештаи во животот на...

Секоја држава би сакала ефикасноста на полициското дејствување да е стопроцентна, односно бројките на решените убиства да се сведени на нула. Со оглед на...

Хамилтон: Прво осмата титула, па во пензија

ФОРМУЛА 1 Пилотот во натпреварувањето во Формула еден (Ф1), Британецот Луис Хамилтон оптимистички гледа во ова натпреварување, потенцирајќи дека не помислува да оди во пензија...

Повлечен дресот на Пау Гасол

КОШАРКА - НБА Легендарниот шпански кошаркар Пау Гасол (42), кој е во пензија од 2021 година, остави длабока трага во екипата на Лос Анџелес лејкерс,...