Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25757)

„Ван плус 11 концепт“ ќе има задно течно осветлување

Техно „Ван плус 11“ е моќен паметен телефон, но неговиот дизајн не е особено возбудлив. Меѓутоа, компанијата сега објави верзија наречена „ван плус 11 концепт“,...

Клубот на читатели посветен на романот „Хотел меѓу две војни“

Клубот на читателите посветен на романот „Хотел меѓу две војни“ во издание на „Арс ламина“ од Александар Русјаков е закажан за 25 февруари, во...

Средоземно Море драстично се намали

Некои жители тврдеа дека водата на плажите се повлекла од 10 до 15 метри, не наведувајќи ги причините за повлекувањето, што предизвикува стравувања дека...

Газираните пијалаци го забрзуваат стареењето

Истражувањата покажуваат дека постои еден вид пијалак од кој може да остарите многу побрзо, а ако се откажете од него, можете да си помогнете...

Петти човек излекуван од ХИВ по трансплантација на матични клетки

Педесет и тригодишен маж од Германија бил излекуван од ХИВ по трансплантација на матични клетки во 2014 година, според наодите објавени неодамна во списанието...

Авторски концерт на Роџер Ино со оркестарот на Филхармонија

Kонцертот насловен „Седеф“, на кој ќе биде изведена авторска музика од британскиот композитор и пијанист Роџер Ино, e закажан за вечерва, со почеток во...

Бајден: Одлуките што ќе ги донесеме во следните пет години ќе...

Американскиот претседател Џо Бајден во вторникот одржа голем говор во полскиот главен град Варшава, по посетата на украинската престолнина Киев во понеделникот. Бајден зборуваше...

Книгата „Девојката смрт“ наградена од ЕУ излезе на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ ја објави книгата „Девојката смрт“ од Луцие Фаулерова, која ја доби Наградата за литература на Европската Унија за 2021 година. Додека се...

Путин: Одговорноста за украинскиот конфликт целосно е на западните елити

Рускиот претседател Владимир Путин го одржа својот долгоочекуван голем говор пред двата дома на рускиот парламент, истакнати јавни личности и пред лидери на верски...

Вучиќ објави инвестиција од 700 милиони евра во српската армија и...

Србија Србија ќе обезбеди околу 700 милиони евра пред крајот на оваа година за понатамошни инвестиции во војската и домашната одбранбена индустрија, изјави српскиот претседател...