Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25757)

Договорот на ЕУ за климатската дипломатија стопиран, спорот за нуклеарната енергија...

Уште еден договор од глобално значење ставен во мирување Државите од ЕУ неделава на заедничката средба не ги усвоија заклучоците за климатската дипломатија како што...

Важи или не важи „Старт“?

Рускиот претседател Владимир Путин за време на редовното годишно обраќање во рускиот парламент рече дека го суспендира учеството на Русија во Договорот за ограничување...

Зголемен бројот на фалсификувани банкноти по воведувањето на еврото

Хрватска Огромно внимание во хрватската јавност предизвика изјавата на Томислав Ковачевиќ, полициски службеник за односи со јавноста во Полициската управа на Брод-Посавина. Тој изјави за...

Зошто трговците не отстапуваат од високите цени на храната

Најавите за одземање на владината помош за фирмите од прехранбениот сектор што не ги намалија цените на своите производи нема да ја променат одлуката...

Денеска ќе се комплетира осминафиналето

ФУДБАЛ - ЛИГА ЕВРОПА И КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА По денешните реванши од плејофот во два европски фудбалски купа, Лига Европа (ЛЕ) и Конференциската лига (КЛ), ќе...

Ширер: Реал Мадрид не паничи

Ливерпул по 14 минути водеше со 2-0, но Реал победи со 5-2. Драматичните враќања во игра беа тема на успехот на Реал лани, со...

Бах: Наша задача е да ги зближиме луѓето

Историјата ќе покаже кој прави повеќе за мирот, оние што се обидуваат да ги одржат отворени комуникациските линии или оние што сакаат да изолираат...

Продавањето и предавањето на сѐ што е македонско е бесмислено, непродуктивно...

Во четвртото по ред обраќање на годишните собранија на Македонската академија на науките и уметностите, претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, се осврна на предизвиците...

Македонија подготвена за петти триумф

Ние си ја знаеме нашата игра, па со мали промени во тактиката мислам дека ќе славиме уште во Словачка, за првото место, кое нѐ...

Инсајдерски информации – корупциски специјалитет од кујните на корумпираните носители на...

Носителите на јавна власт имаат предност што природата на нивната работа ги поставува во поповолна положба наспроти другите, барем што се однесува до сензитивните...