Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25700)

Четврти пат финале помеѓу двојни шампиони

Актуелниот првак Франција ќе игра со Аргентина в недела (16 часот), во мечот за титулата на СП 2022, натпревар на кој можеби ќе се...

НБА именува шест награди по легендарни кошаркари

Наградата наменета за најкорисниот кошаркар (т.н. МВП) во НБА-лигата се преименува во „Трофеј Мајкл Џордан“. Тоа е еден од шесте новодизајнирани трофеи именувани по...

Џејмс го престигна Чембрлен

КОШАРКА - НБА Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс го загубија дерби-дуелот со Бостон (118-122), но она што остави посебен печат на овој меч е што...

Македонија продолжува со подмладување на репрезентацијата

Во споредба со СП 2021, во сегашниот состав има 13 нови имиња, а во споредба со ЕП годинава, сега има 10 повикани ракометари. Просечната...

Најпрвин јасно признавање на македонскиот народ

По однос на ова прашање, мислењето на нашите соговорници е дека „агресивната бугарска политика кон Македонија во добра мера се должи на пасивноста од...

Стигна препораката од генералниот правобранител во случајот „Суперлига“, одлуката в година

ЕВРОПСКИ СУД НА ПРАВДАТА Европската фудбалска унија (УЕФА) и Светската фудбалска федерација (ФИФА) треба да имаат поддршка од Европскиот суд на правдата (ЕСП) за да...

Само со домаќинлак ќе има пари за сѐ

На сета мака со нефункционирањето на јавниот градски превоз, ова со ревизорскиот извештај за Град Скопје дојде како сол на рана, што би рекле...

Стратегиско партнерство за стратегиски цели

Според габаритот на американската делегација, во јавноста се проектира и габаритот на имињата на сегашни или поранешни државни функционери што би можеле да се...

Геополитика за губитници

Едно нешто не можам да разберам кога размислувам за безалтернативност на нашата надворешна политика. Како може да не се размислува за преиспитување на стратегијата...

Женското лице на европската политика

Очигледно е дека во десницата во Западна Европа жените се користат од една страна како симболичен центар на нацијата, а од друга страна како...