Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25700)

Премиера на „Сите сме птици“ на Слободан Унковски

На сцената на Македонскиот народен театар утревечер премиерно ќе биде изведена претставата „Сите сме птици“, работена по текстот на либанско-канадскиот автор Важди Муавад, а...

Зошто телото некогаш има потреба од повеќе сол

Ако забележите дека имате потреба од повеќе сол, можеби има добра причина. Тоа може да биде начин на вашето тело да ви каже дека...

Новиот метеоролошки сателит подобро ќе предвидува невреме

Новиот европски сателит, кој беше лансиран неодамна, значително ќе го подобри предвидувањето на ненадејни силни бури и на тој начин ќе им овозможи на...

Најдобар начин да го загреете домот оваа зима

За неколку дена официјално започнува зимата, но се чини дека зимското време е веќе тука. Бидејќи сметките за електрична енергија вртоглаво растат, многумина сакаат...

Приватен јапонски лендер ја направи првата фотографија во вселената

Јапонскиот приватен лунарен лендер „ги отвори очите“ во длабоката вселена. Станува збор за лендерот „Хакуто-Р“, кој ја направи првата фотографија по лансирањето на врвот...

Конференцијата „Обединет Балкан во обединета Европа“ во 2023-та

Академија „Академија „Балканика Еуропеана“ Академијата „Балканика Еуропеана“, која опфаќа врвни уметници и научноистражувачки експерти од десет земји на Балканот и која беше формирана во Букурешт...

Сѐ погласни тврдења во Софија дека ЕУ е лицемерна

Две години Бугарија е во тешка политичка криза, во која екстремните судирања меѓу главните политички партии во земјата се пречка за формирање стабилна коалициска...

Работодавачите предлагаат мерки за надминување на кризата

Со првиот пакет мерки, ОРМ бара од Владата директно да ја субвенционира цената на електричната енергија што ја купуваат компаниите на отворениот пазар над...

Албански банди и албанските мигранти

Британскиот премиер Риши Сунак најави нови мерки за справување со големиот број албански мигранти што пристигнуваат во Велика Британија и бараат азил. Тие вклучуваат...

Дали затегнувањето на монетарната политика повеќе е проблем отколку решение за...

Претставниците на бизнис-заедницата и економските експерти предупредуваат дека треба да се биде внимателен во ваквата монетарна политика, зашто на крајот некој ќе мора да...