Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25615)

Безвремените песни на Јонче Христовски

Среќен бев што дваесетина години бевме неразделни другари со кантавторот на македонската новосоздадена песна Јонче Христовски и редовни гости на нашите пријатели Гојко и...

Јапонскиот министер ѝ „објавува војна“ на застарената технологија

Јапонскиот министер за дигитална технологија, Таро Коно, им објави „војна“ на флопи-дисковите и на другата застарена технологија што се користи во институциите во земјата....

Прва фотографија од планета надвор од Сончевиот Систем

Вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ ја направи првата фотографија од планета надвор од нашиот Сончев Систем. НАСА објави дека телескопот направил директна слика од „егзопланета“...

Кожата треба да се нахрани по летото

Нега и убавина Со цел правилно да ја заштитиме кожата од штетното УВ-зрачење во текот на летото, се трудиме да ги следиме советите на експертите....

Археолози дешифрираа мистериозно писмо старо 4.000 години

Мистериозното античко линеарно еламитско писмо, користено помеѓу 2.300 и 1.800 година пр. н.е. во областа на јужен Иран, наводно, конечно е дешифрирано, иако некои...

Изложба на цртежи од Ертунч Сали

Изложба на цртежи од Ертунч Сали e отворена во мобилната монтажна галерија во Паркот на франкофонијата. Изложбата е насловена „Хиперактивен агорафобик“, што значи алтернативно...

Дијана Томиќ Радевска изложува во Струга

Изложбата на Дијана Томиќ Радевска е отворена во организација на центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, во просториите на музејот „Д-р Никола Незлобински“....

„Антолог“ со агенда за одговорно однесување кон природата

Со објавувањето на книгата „Големата фабрика за зборови“, издавачката куќа „Антолог“ започнува нова агенда за одговорно однесување кон природата. Проектот предвидува програма наречена „Се...

Најголем проблем на независниот театар е недостигот од простор

„Штрих“ - ново театарско здружение „Штрих“ е ново невладинo, непартиско и непрофитно здружение, формирано од професионални културни работници и независни уметници, за културно-уметнички и едукативни...

Ковачевски: Треба целосно да ги подигнеме рампите со Србија и со...

Самит Отворен Балкан во Белград Вчера во Белград се одржа лидерскиот самит во рамките на иницијативата Отворен Балкан, кој почна со поздравни обраќања на премиерот...