Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25586)

Заклетва што се пренесува низ вековите – се колнам на...

Илинденските маршеви ја будат свеста кај младите, непосредно се запознаваат со македонската славна историја, со херојствата на илинденците, на партизаните, на борбеното македонско население...

Опасностите од трчањето на високи температури

Медицински совет Една од најчестите препораки деновиве е да не излегуваме без потреба во најтоплиот дел од денот. Меѓутоа, тоа не значи дека треба да...

Стразбур ќе биде светска престолнина на книгата во 2024 година

УНЕСКО го избра Стразбур за светска престолнина на книгата за 2024 година, како прв француски град со таа титула, која почна да се доделува...

Регионалната соработка е важна за држење чекор со светските продукциски текови

Илија Тирицовски, продуцент Во рамките на петтото издание на „Бич филм фестивал“ во Охрид се одржа работилница за филмска опрема, со цел да се споделат...

„Кртот“ што си копал во сопствениот двор

Голема безбедносно-контраразузнавачка операција во Хрватска Припадници на полицијата и на Канцеларијата за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал (УСКОК) спроведоа акција во која целта беа...

„Алкалоид“со раст на консолидираните продажби од 14 отсто, раст на консолидираниот...

Приходи од продажби Според единичниот биланс на успех, во периодот јануари – јуни 2022 година, продажбите достигнуваат 5.283.892.387 денари, што е за 10 отсто повеќе...

Економијата пред колапс без сериозна државна поддршка

Економската криза во која се наоѓаме е на ниво на елементарна непогода, односно енергетско цунами, без сериозна државна поддршка економијата ќе претрпи големи последици....

Со десет ленти ќе се амортизира метежот на Табановце

ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ ЗАТРУПАНИ ПОРАДИ ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА Поголеми чекања и задржувања на граничниот премин Табановце има главно кај протокот на патнички возила, во екот на туристичката...

Говорот на омраза прераснува во акции на насилство

Македонските туристи и годинава традиционално во голем број се упатија кон Грција за да го минат летниот одмор, да ги доживеат летните задоволства како...

Изјава од државна институција или од носител на јавна функција има...

Сакајќи да ја релативизира унилатералната изјава на Софија за македонскиот јазик, Османи направи тежок гаф Деновиве, Бујар Османи, министер за надворешни работи, коментирајќи ја бугарската...