Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25586)

Дали концептот на глобалната униполарност сѐ уште е жив?

Во пресрет на своето патување на Блискиот Исток, Бајден во својата авторска статија во „Вашингтон пост“ напиша дека САД треба да одржуваат силни односи...

Европол со „Сребрена секира“ го ампутира шверцот на пестициди

Операцијата „Сребрена секира“ првично беше развиена за да ја пресече со сите оперативни мерки и активности опасната трговија со нелегални пестициди. Овој растечки криминален...

Македонија пред демографска катастрофа

Ако резултатите од минатогодишниот попис евидентираа намалување на бројот на жителите за повеќе од 180 илјади за последните две децении, прогнозите за понатаму се...

Спортски вести

РАКОМЕТ Утре почнува СП за кадетки во Скопје Во рамките на Светското првенство (СП) за ракометарки до 18 години што ќе се одржи во Скопје од...

Финалистите примија само по еден гол, ги имаат најефикасните фудбалерки…

АНГЛИЈА И ГЕРМАНИЈА ЌЕ ИГРААТ ЗА ЕВРОПСКАТА ТИТУЛА Англија и Германија ќе играат во неделното финале на Европското првенство (ЕП) за фудбалерки на стадионот „Вембли“...

УЕФА експериментално ги враќа трибините за стоење

УЕФА одлучи да спроведе ограничена програма со користење на трибините за стоење во Франција, Германија и во Англија, за сите натпревари во европските клупски...

Македонија на ШО – 11-то место, високи поединечни пласмани, три медали…

Македонија нема екипен медал од шаховските олимпијади (ШО), но има три поединечни (злато Јаќимовиќ, сребро Георгиев и бронза Недев) и четврто место (Јаневска-Кизова). ШО...

Ода на разнебитувањето

Во изминатите пет години, Македонија загуби сѐ, а доби понижување и исмејување од сите, со исклучок, повторно, на неколкумина дворски шутови, и празни ветувања...

Обединети за нордиските земји, разединети за Македонија

Парадоксите во домашната политика никако не стивнуваат. На македонските пратеници изгледа им е поважно Швеѓаните и Финците да се чувствуваат сигурно и да спијат...

Еврооптимисти и македонопесимисти

По неколкуте сериозни поделби на Македонците, изразени откако ја добија својата држава, се појави и нова што го гризе нивното секојдневие. Излезени од пандемијата...