Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25414)

Репарации за воените штети направени во Македонија од фашистичкиот бугарски окупатор

По повеќе од 75 години од крајот на Втората светска војна, Германија продолжува и ден-денес да им исплаќа репарации на семејствата на жртвите од...

Здрава храна

Како да се одржува идеална температура во фрижидерот Соодветната температура во фрижидерот ја одржува храната студена и сигурна за јадење со денови, па дури и...

Парализиран човек со чип во мозокот објави твит само со...

Компанијата „Синхрон“, која вгради нервен компјутерски интерфејс во мозокот на Филип О’Киф, вели дека пациентот со болест на нервниот систем, поради која останал парализиран,...

Тикток е најпопуларната платформа во светот во 2021 година

Според неодамнешниот извештај на компанијата за интернет-перформанси и безбедност „Клаудфлер“, Тикток го победи Гугл во однос на интернет-сообраќајот и стана најпосетуваната платформа на пазарот...

Сара Мејс сними албум со божиќни песни

Сара Мејс, заедно со Полина Тасева, Калина Велковска, Теа Богатинова и Емилија Колоска, на прагот од 2022 година, на македонската јавност ѝ подготвија вистинско...

Нема да се отстрани телотo на Ленин од Мавзолејот во Москва

Не се планира отстранување на балсамираното тело на Владимир Илич Ленин од Мавзолејот на Црвениот плоштад во Москва, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков,...

Ги истражуваме убавините на Македонија на две тркала

Благоја Димовски, вљубеник во аматерскиот велосипедизам Благоја Димовски е еден од првите луѓе на велосипедскиот клуб „Експлор Македонија тур“. Тој, заедно со Борис Петрушевски, веќе...

Терамар – напредна култура од бронзеното време

Терамар е напредна култура што е лоцирана главно во централниот дел на долината По во Северна Италија, а името го добива од остатоците од...

Три фактори за раст на економијата

И гувернерката и економските аналитичари посочуваат структурни реформски политики преку кои ќе се дејствува на три клучни фактори од кои зависи долгорочниот раст. Кои...

Домот „Копанки“ конечно ќе се реконструира

Речиси девет години по пожарот, кој се случи на 28 јануари 2013 година, конечно радосна вест за љубителите на планината и планинарите на Битола....