Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25414)

Фингираните километражи им ја креваат цената на употребуваните возила

На пазарот сѐ почесто има предизвици со кои се судираат граѓаните. Најчеста малверзација што се прави кај половните возила е таканареченото враќање на километражата,...

Етикетата „Македонија – безбедносен ризик“ сака да ни ја залепи и...

Наративот со застрашувања (понекогаш и закани) за распаѓање и поделба на Македонија, во различни варијации и интерпретации, се чини сѐ уште ја има улогата...

Дали Нова година ќе ја зголеми продажбата на шампањот?

Пред почетокот на пандемијата, годишната продажба на шампањ на светско ниво падна за 16 отсто, од рекордни 5,0 милијарди евра во 2019 година на...

Русија Москва и Њу Делхи потпишаа договор за подобрување на...

Русија Русија и Индија потпишаа меѓувладин договор за програма за воено-техничка соработка за периодот 2021-2030 година, соопшти руското министерство за одбрана. Документот беше потпишан во...

Европа се подготвува за патувања по пандемијата

Брисел Патниците во Европа имаат право на отштета не само во случај ако нивниот лет е откажан туку и ако тој се одложи за повеќе...

Тројцата мускетари, балкански чувари или мешетари

Високото ниво на корупцијата и нереформираното правосудство, кои ги кочат демократските процеси и функционирањето на овдешните држави, допрва, според сѐ уште недоволно прецизирани најави,...

За две и пол години затворање на сите отворени прашања

Според одредени аналитичари што ја проучуваат и следат американската политика во регионот, целите на американската дипломатија за затворање на балканските прашања се однапред познати....

Спортски вести

КОШАРКА - ФИБА ЕВРОПА ПОТВРДИ Македонија в година домаќин на две младински ЕП Бордот на ФИБА Европа ги потврди апликациите за организацијата на две младински европски...

Лазаров: Ме радуваат пристапот и ангажираноста

Не ми е толку важен резултатот, колку што ми е важен пристапот во самиот натпревар. Сметам дека ова ќе биде поттик за играчите, за...

Се снима „Сценариото“

Краткометражниот игран филм „Сценариото“ почна да се снима по сценарио и режија на Александра Кардалевска, во продукција на „Лајт продакшн“, во соработка со „Круг...