Ознака: Убиства

Во Бразил приведени најмалку илјада лица осомничени за убиство

Од приведените, 56 лица се осомничени за убиство во чин на семејно насилство или дискриминација врз основа на полова основа. Голема полициска акција е спроведена...

Сметките на српската мафија се расчистуваат во Јужна Африка

Убиството на Иван Ѓорѓевиќ (59) во близина на неговата куќа во Јоханесбург, Јужна Африка (ЈАР), повторно ги отвори прашањата за нерасчистените сметки од српското,...

Пет убиства на славни личности кои го потресоа светот

Оние кои се наоѓаат на високи позиции на моќ честопати живеат во постојана опасност. Низ текот на историјата има многу случаи во кои влијателни...

Конечно откриен идентитетот на серискиот убиец Џек Мевосек?

Нови ДНК истражувања направени на шал кој се верува дека го поседувала една од жртвите на Џек Мевосек ги зајакнаа теориите во кои се...

Обрадор стави крај на војната против дрогата во Мексико

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор објави дека Мексико ја заврши војната против дрогата и информираше дека армијата повеќе нема да става приоритет на...

Рекордно висок број на убиства во Мексико во 2018 година

Во 2018 година во Мексико се регистрирани 33.341 убиство што е највисока цифра за државата откако се води статистика во 1997 година. Претходната, 2017 година...

„Исламска држава“ убила 700 затвореници во источна Сирија

Припадници на „Исламска држава“ во изминатите два месеци егзекутирале околу 700 затвореници во источна Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Невладината организација...

Репортери без граници: Ова е најлоша година за новинарите

Според извештајот на Репортери без граници (РБГ), 2018 година статистички е најлошата година во однос на насилство и злоупотреба на новинарите, со најмалку 80...

Црногорската полиција разби „сигурна куќа“

Полицијата во Подгорица, Црна Гора, заедно со припадниците на тамошната Специјална антитерористичка единица за време на претресот на една локација која како „сигурна куќа“...

Украдените возила се користат за убиства

Во Црна Гора не постои организирана кражба и продажба на автомобили, но организираните криминални групи често ги користат украдените возила за извршување убиства. Шест...