Ознака: Убиства

Во Турција за еден месец убиени 34 жени

Во Турција во октомври убиени се 34 жени, се наведува во извештајот на невладината организација „Ќе ги запреме убиствата на жените“. Во поголемиот број случаи,...

Бугарија: Жена и две деца застрелани во Самоков

Една 33 жена, нејзиниот 12 годишен син и 15 годишен внук биле убиени денеска во бугарскиот град Самоков. Убиецот, 52-годишен маж, побегнал од местото на...

Протест во Косово за запирање на убиствата и насилството врз жените

Под мотото „Стоп за убивањето на жените и девојчињата“, активисти за човекови права, организирани од Мрежата на жени на Косово (МЖК), во понеделник, на...

Во 2017 година убиени се 207 екоактивисти во светот

Во 2017 година во светот се убиени 207 екологисти, што е најцрна година за екоактивистите, соопшти меѓународната невладина организација „Глоубал витнес“. Жртвите се од 22...

Неонацистката Беате Чепе осудена на доживотен затвор

Неонацистката Беате Чепе денеска е осудена во Германија на доживотна казна затвор поради убиствa, кои ги сторила како член на неонацистичката група НСУ.  Германскиот суд...

ФБИ: Изминативе две години убиени над 220 лица на јавни места...

Во неодамна објавениот извештај на американското Федерално истражно биро (ФБИ), се наведува дека во текот на 2016 и 2017 година на јавни места во...

Убиствата со „потпис на мафијата“ сè почести на Балканот

Нарачателите се подготвени да платат и повеќе од милион евра за нарачано убиство Професионалните убијци што дејствуваат на територијата на Балканот и Европа и извршуваат...