Ознака: Убиства

И деца вршат ладнокрвни убиства

Психологијата тешко може да објасни зошто има случаи кога деца убиваат деца и зошто убијците се одлучуваат на такви постапки. Извршителите најчесто одат во...

Нарачани мафијашки убиства

Според една британска студија направена пред неколку години, утврдено е дека постојат четири различни видови платени убијци. Првиот вид се почетници во криминалните организации,...

Во градот на Пабло Ескобар регистриран рекордно низок број убиства поради...

Колумбискиот град Меделин, некогаш царство на наркокартелот Пабло Ескобар, бележи рекордно ниска стапка на убиства во екот на борбата против коронавирусот. Во март во градот...

Убиства на сведоците против ОВК на мафијашки начин?

Поранешниот обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ нагласува дека заштитата на сведоците е главна пречка за судењата во Косово што се поврзани со злосторствата...

Тајните служби сѐ уште убиваат каде ќе стигнат

Германскиот историчарот Кристофер Нејринг во интервју за „Дојче веле“ тврди дека оперативци ангажирани од држави како САД, Русија или Израел често убиваат лица кои...

Пет мртви и 12 застрелани во Балтимор

Во осум одделни пукања во текот на викендот, пет лица загинаа во Балтимор, вo американската држава Мериленд, додека седум беа повредени, соопштија локалните власти. Градот...

Екстремистите на Боко Харам годинава убиле 275 луѓе во Камерун

Екстремистите на Боко Харам годинава убиле најмалку 275 луѓе на крајниот север од Камерун и покрај тврдењата од почетокот на годинава дека групата ослабела...

Убивал луѓе поради екстремно десничарски убедувања

Штефан Б, осомничениот за убиство на две лица во близина на синагогата во германскиот град Хале, се изјасни за виновен и рече дека делото...

Во Бразил приведени најмалку илјада лица осомничени за убиство

Од приведените, 56 лица се осомничени за убиство во чин на семејно насилство или дискриминација врз основа на полова основа. Голема полициска акција е спроведена...

Сметките на српската мафија се расчистуваат во Јужна Африка

Убиството на Иван Ѓорѓевиќ (59) во близина на неговата куќа во Јоханесбург, Јужна Африка (ЈАР), повторно ги отвори прашањата за нерасчистените сметки од српското,...