Ознака: Убиства

Напаѓачот кој уби седуммина во Хамбург, поранешен Јеховин сведок, имал дозвола...

Напаѓачот кој синоќа во Хамбург уби седум членови на заедницата на Јеховините сведоци, а потоа се самоуби, порано и самиот припаѓал на оваа заедница...

Во САД во првите два месеци од 2023 година од огнено...

Во првите два месеца од 2023 година во САД од огнено оружје биле убиени 6.278 луѓе, што е во просек по 116 луѓе дневно,...

Пронајдено телото на еден од двајцата осомничени за убиствата со нож...

Еден од двајцата осомничени за убиствата на 10 лица во канадската провинција Саскачеван е пронајден мртов, соопшти локалната полиција. Телото на Демиен Сандерсон (31) е...

Еден од осомничените убијци во Канада барал помош, трауматизирани и оние...

Очевидци опишаа средба со еден од осомничените за низата напади со нож во Канада, додека изразија олеснување што нивните блиски избегнале соочување со наводните...

ЦИА предупредува: Во последно време ни убиваат многу шпиони

Американските разузнавачи ги предупредија ограноците на ЦИА низ целиот свет за загрижувачки број на фатени или убиени агенти регрутирани во други земји, но со...

Приведен кумановец што планирал неколку убиства

Педесет и седумгодишен кумановец денеска е приведен заради поттикнување убиство. Според информациите тој поттикнувал лица за парична награда да извршат убиство над неколку лица. Основното...

Секој петти Американец изгубил некого за време на пандемијата

Дури 20 проценти од Американците рекле дека за време на пандемијата на коронавирус изгубиле роднина или близок пријател, покажала најновата анкета, која ја спровеле...

Масовни апсења во Турција по убиството на заробеници

Турската полиција уапси повеќе од 700 лица, вклучително и членови на прокурдска политичка партија, во операциите против милицијата ПКК. Информацијата ја објави денеска Министерството за...

Смртоносен конфлилкт во Мексико: Покрај патот пронајдени телата на 12 лица

Најмалку 12 лица се убиени во мексиканската држава Веракруз, а нивните тела се пронајдени покрај патот, соопштија локалните власти. Се верува дека убиствата се резултат...

Бунтовниците убиле 35 луѓе на истокот на Конго

Бунтовниците во Конго неделава убиле најмалку 35 лица на истокот на земјата, соопштија властите. Тела на 29 лица се пронајдени по масовното убиство во националниот...