Ознака: сергеј лавров

Русија има за цел да го прекине новото снабдување со оружје...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека војската работи на нови планови за прекинување на испораката на оружје и муниција за украинската...

Русија се налути откако Полска му забрани влез на Лавров

Русија ја осуди и ја оцени како провокативна одлуката на официјална Варшава која одби да му дозволи на рускиот министер за надворешни работи Сергеј...

Подољак го обвини Лавров дека го попречува постигнувањето мир во Украина

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска го обвини шефот на руската дипломатија,Сергеј Лавров, дека го спречува мирот во Украина, откако шефот на руската...

Светските медиуми објавија дека Лавров е хоспитализиран на Бали, Захарова демантира

Светските медиуми објавија дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров бил пренесен во болница по слетувањето на Бали, каде што требаше да присуствува...

САД и НАТО се обидуваат да го преземат азиско-пацифичкиот регион, вели...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Западот ја милитаризира Југоисточна Азија во обид да ги контролира руските и кинеските интереси. Говорејќи...

Лавров најави проширување на БРИКС

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, ги најави преговорите за „критериумите и принципите на потенцијалното проширување“ на БРИКС. Лавров ова го соопшти за...

Лавров не гледа смисла за дипломатско присуство во западните земји

Русија не гледа никаква смисла во одржувањето на своето дипломатско присуство на Запад, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, нагласувајќи дека Москва...

Лавров го обвини Западот за русофобија

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров синоќа, во говор на 77. годишна сесија на Генералното собрание на ОН го обвини Западот за „русофобија без...

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за...

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на 77. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Вучиќ пред...

Руската амбасада во САД бара визи за Лавров и сите членови...

Руската амбасада во САД побара од Белата куќа и Стејт департментот да му издадат визи на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и...