Ознака: сергеј лавров

Лавров во Скопје ќе чуе зошто Русија е осудена и изолирана,...

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел вечерва изјави дека министерскиот состанок на ОБСЕ...

Не гледам зошто Лавров би дошол во Скопје со оглед на...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска не гледа причина министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, да учествува на состанокот на ОБСЕ во Скопје,...

Се очекува Блинкен да дојде во Скопје, почната е процедурата за...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека нема никакви индиции дека шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен нема да дојде на Министерскиот совет...

Санкциите за Русија ги чинат европските држави 250 милијарди евра, тврди...

Русија не очекува САД и нивните сојузници наскоро да ги укинат санкциите, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. - Совршено разбираме дека санкциите наметнати...

Лавров повикува на проширување на Советот за безбедност на ОН

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика на проширување на Советот за безбедност на ОН за да им се дадат повеќе претставници на...

Европа го избра патот на војната против нас, порача Лавров

Европа го избра патот на војната со Русија, а Москва мора да ги постигне своите цели, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. За...

Западот се обидува да забие клин помеѓу Русија и Кина, истакна...

Западот се обидува да забие клин меѓу Русија и Кина зборувајќи за нееднаквите односи и зависноста на Москва од Пекинг, изјави рускиот министер за...

Западот е „егзистенцијална“ закана за Москва според новата руска стратегија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека новата стратегија за надворешна политика усвоена од претседателот Владимир Путин го идентификува Западот како...

Лавров: Американците ги преминаа сите граници

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават хегемонија, ги преминаа сите граници на пристојност, но Кина носи свои заклучоци, изјави рускиот министер за надворешни...

Русија беше пријател со Грција додека Атина не се потчини на...

Русија беше пријател со Грција сè додека Атина не се потчини на „американските барања“, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – Забележавме трансформација во...