Ознака: сергеј лавров

Лавров повикува на проширување на Советот за безбедност на ОН

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика на проширување на Советот за безбедност на ОН за да им се дадат повеќе претставници на...

Европа го избра патот на војната против нас, порача Лавров

Европа го избра патот на војната со Русија, а Москва мора да ги постигне своите цели, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. За...

Западот се обидува да забие клин помеѓу Русија и Кина, истакна...

Западот се обидува да забие клин меѓу Русија и Кина зборувајќи за нееднаквите односи и зависноста на Москва од Пекинг, изјави рускиот министер за...

Западот е „егзистенцијална“ закана за Москва според новата руска стратегија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека новата стратегија за надворешна политика усвоена од претседателот Владимир Путин го идентификува Западот како...

Лавров: Американците ги преминаа сите граници

Соединетите Американски Држави, во обид да воспостават хегемонија, ги преминаа сите граници на пристојност, но Кина носи свои заклучоци, изјави рускиот министер за надворешни...

Русија беше пријател со Грција додека Атина не се потчини на...

Русија беше пријател со Грција сè додека Атина не се потчини на „американските барања“, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – Забележавме трансформација во...

Русија има за цел да го прекине новото снабдување со оружје...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека војската работи на нови планови за прекинување на испораката на оружје и муниција за украинската...

Русија се налути откако Полска му забрани влез на Лавров

Русија ја осуди и ја оцени како провокативна одлуката на официјална Варшава која одби да му дозволи на рускиот министер за надворешни работи Сергеј...

Подољак го обвини Лавров дека го попречува постигнувањето мир во Украина

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска го обвини шефот на руската дипломатија,Сергеј Лавров, дека го спречува мирот во Украина, откако шефот на руската...

Светските медиуми објавија дека Лавров е хоспитализиран на Бали, Захарова демантира

Светските медиуми објавија дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров бил пренесен во болница по слетувањето на Бали, каде што требаше да присуствува...