Ознака: сергеј лавров

Си и Лавров: Кина и Русија ги здружија силите за наоѓање...

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска во Пекинг се сретна со шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, на која посочи дека годинава се одбележуваат 75...

Кина сака да ја засили стратегиската соработка со Русија, ќе продолжи...

Кина сака да ја зајакне својата стратешка соработка со Русија, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји на средбата во Пекинг со рускиот...

Украинскиот план е бесмислен, вклучува повлекување на нашата армија од освоените...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека мировниот план предложен од Украина е бесмислен, бидејќи се заснова на неприфатливи идеи како што...

Лавров ги обвини САД, Јужна Кореја и Јапонија дека се подготвуваат...

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги обвини САД, Јужна Кореја и Јапонија дека се подготвуваат за војна со Северна Кореја. Лавров на синоќешната прес-конференција...

Не е исклучено Москва да преземе реципрочни мерки, ако ни ги...

Во случај Германија да го конфискува имотот на Русија, не е исклучено Москва да преземе реципрочни мерки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј...

Русија предлага меѓународна средба за израелско-палестинскиот конфликт

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров денеска предложи да се одржи меѓународна конференција на претставници на светските сили и арапските земји, со...

За мир е неопходна промена на декретот на Зеленски, порача Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека заради мирот во Украина, неопходно е да се промени претседателскиот декрет издаден од Володимир...

Бугарија не дозволила прелет на авионот на Лавров заради Захарова, таа...

Летот пристигнал во Скопје преку Турција и Грција Авионот со кој рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров допатува во Скопје на Министерскито совет на...

Сергеј Лавров пристигна во Скопје

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров доцна вечерва пристигна во Скопје, каде што ќе учествува на министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка...

Блинкен замина за Израел пред Лавров да пристигне во Скопје

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен моментно е на пат за Израел, бидејќи примирјето меѓу Израел и Хамас истекува утре наутро. Тој попладнево во Скопје...