Ознака: охрид

„Да се биде“ Џон Малкович во Охрид

Враќањето од неколкудецениската хибернација на фестивалот првпат го почувствуваме кога на сцената на Античкиот театар застана славниот тенор Хозе Карерас. Оттогаш, сосема разбирливо, и...

Опозицијата бара итно да се отвори влезот на Охрид, стравува дека...

Владата, министерството за транспорт и останатите надлежни институции, во очи на летната сезона донесоа скандалозна одлука за затварање на патниот правец Подмоље-Охрид, изјави на...

Два златни жезла за македонскиот архиепископ г.г. Стефан

Вчера во православниот храм „Света Софија“ во Охрид беше одбележана годишнината од крајот на 55-годишниот спор меѓу МПЦ-ОА и СПЦ Со епископска литургија на МПЦ-ОА...

Поглаварите на МПЦ-ОА и на СПЦ ќе одржат заедничка литургија во...

По повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) од страна на Соборот на Српската православна...

Христијан Пендиков се врати во Охрид за да сведочи

Секретарот на згаснатиот бугарски клуб „Цар Борис Трети“, Христијан Пендиков утрово се појави во Охрид за да даде исказ пред истражителите за тепањето. Пендиков на...

Двојни стандарди за (не)почитувањето на законите во Македонија

Иако судскиот процес за истакнувањето на знамето со сонцето од Кутлеш сѐ уште не е формално започнат, многу нешта имплицираат на недоследности и нееднакви...

Со македонското сонце од Кутлеш се нарушува јавниот ред и мир?!

Во текот на јуни во Охридскиот суд ќе започне судење на адвокатот Тони Менкиновски чие знаме со сонце од Кутлеш беше поставено на 27...

За продолжениот Велигденски викенд: Ќе се исполнат повеќе од пола од...

Повеќе од половина ќе бидат исполнети сметувачките капацитети во хотелите на охридско-струшката ривиера за продолжениот Велигденски викенд, информира претседателот на Асоцијацијата на хотелиери (ХОТАМ),...

Хотелиерите во Охрид најавуваат поскапување на цените

Хотелските аранжмани во Охрид и во Струга во претстојната туристичка сезона ќе поскапат за 30 отсто, велат од Асоцијацијата на хотелиери (ХОТАМ) за ТВ...

Пендиков повторно не се појави во судницата во Охрид

Со изведување писмени и материјални докази денеска почна главната расправа од процесот што пред охридскиот Основен суд се води против Илија Спасески, првообвинетиот за...