Ознака: охрид

Притвор за осомничениот за подметнување на пожарот во угостителскиот објект во...

Секторот за внатрешни работи – Охрид поднесе кривична пријава против лицето М.У.(20) од Скопје, осомничено дека е подметнувач на пожарот во кој целосно изгоре...

Пожар во куќа во населбата „Кошишта“ во Охрид

Пожар рано изутринава избувна во станбена куќа во охридската населба „Кошишта“. За пожарот во 00:35 часот била информирана Територијалната противпожарна единица од Охрид, од каде...

Големи штетите од пожарот во Градскиот пазар во Охрид, пазарџиите преместени...

Големи се штетите настанати од пожарот што во неделата рано изутрината избувна во угостителски објект на приземјето на зградата на Градскиот пазар во Охрид. Во...

Пожар во угостителски објект во Градски пазар во Охрид, причинета поголема...

Пожар рано изутринава избувна во угостителски објект во зградата на Градски пазар, на булеварот „Туристичка“ во Охрид. Пожарот некаде во 3:30 часот бил пријавен во...

Охриѓанка паднала од трети кат на зграда, двајца приведени

Жена паднала од трети кат на зграда на улицата „Карпош Војвода“ во Охрид, пријавено е во СВР Охрид, денеска во 11.10 часот. Таа потоа...

Лажни дојави за бомби во фабрика и основно училиште во Охрид

Лажни дојави на бомби имало утрово во неколку деловни објекти во индустриската зона во Охрид и во едно училиште, потврди за МИА портпаролот на...

Се заострува режимот за градби во старото градско јадро на Охрид

Владата денеска утврди предлог-закон за измени и дополнувања на законот за прогласување на старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значање,...

Посветени сме на соработката со УНЕСКО, со заеднички активности ќе го...

Македонија во 2023 година продолжи посветено да работи на зачувување на статусот на Охридскиот Регион и на исполнување на препораките од реактивните мониторинг мисии...

Охрид во боите на ретките болести

Во месецот со најмалку денови во годината, кој пациентите со ретки болести го идентификуваат како свој, голем дел од локалите и институции во Охрид...

Богата програма во чест на Прличев во Охрид

Настанот во НУ библиотека „Григор Прличев“ од Охрид во рамките на традиционалната манифестација „Прличеви беседи“, годинава беше во знакот на одбележувањето на 130-годишнината од...