Ознака: охрид

Ѓурчев не се чувствува виновен, емотивно е врзан за знамето со...

Охриѓанецот Александар Ѓурчев кажа дека не ги омаловажил државните симболи и оти смета дека не треба да биде обвинет пред судот, за време на...

Поради дефект на главен цевковод од синоќа без вода центарот на...

Од синоќа поради настанат поголем дефект на водоводната мрежа во прекин е водоснабдувањето на поголем дел од централното градско подрачје на градот Охрид. Станува збор...

Со традиционалното капење на рибарите во Охрид одбележан празникот Свети Јован...

Десетина граѓани на Охрид, тајфата на Никола Јакимоски кој вчера го фати Чесниот крст во Охрид, како и неколкумина гости во градот и туристи,...

Никола Јакимоски го извади Чесниот крст од осветените води на Охридското...

Никола Јакимоски од Охрид денеска беше најсреќен меѓу охриѓани. Тој беше највешт меѓу неколкуте стотини верници и успеа да го извади Чесниот крст од...

Охрид подготвен за најмасовната верска манифестација во земјата, празнувањето на Богојавленскиот...

Во Охрид денеска ќе се одржува најмасовната верска манифестација - традиционалното положување на Чесниот крст и осветувањето на водите на Охридското Езеро по повод...

УНЕСКО и НП „Галичица“ со посебен софтвер ќе ги утврдуваат дивоградбите...

Националната комисија за УНЕСКО на Македонија и националниот парк „Галичица“ преку посебен софтвер направиле скенирање на охридското крајбрежје по што ќе се утврдуваат дивоградбите,...

Сино езеро гледаш белеит…

Иако Охрид е најпосетуван за време на летните денови, кога е туристичката сезона, неговата магична убавина не е помала ни во зимските денови. Езерото е...

Се уништува и тампонира појасот трска на охридското крајбрежје, реагира Охрид...

Невладината Охрид СОС реагира на ново уништување на брегот на Охридското Езеро во близина на Струга. Според објaвата на социјалните мрежи, тие тврдат дека...

Втор Конгрес на нуркачи во Охрид, во фокус проблемите, предизвиците, очекувањата

Нуркачи од низа клубови од државава како и од трите клуба од Охрид, припадници на специјалните единици Тигри и Волци, претставници од Капетанија на...

Светиклиментовото време во Охрид и рефлексиите до денес

Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ книгь нѫ чрътами и рѣзами чьтѣхѫ и гатаахѫ погани сѫще крсъстивше же сѧ рим’сками и гръчьскыми писмены, нѫждаахон сѧ...