Ознака: охрид

Новите научни трудови се влог во македонистичките проучувања

Педесетта меѓународна научна конференција во Охрид Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при УКИМ во Охрид ја организираше 50. Меѓународна научна конференција на...

Млади од четири земји ќе го откриваат Охрид

Меѓународна соработка Педесетина млади луѓе од Македонија, Србија, Франција и од Белгија се запознаа изминатиот викенд во Охрид, каде што ќе престојуваат до 27 август...

Полицијата пронајде дрога во автокамп на брегот на Охридското Езеро

Триесет и седумгодишниот Ф.Б. од Скопје, вчера е лишен од слобода во СВР Охрид откако кај него била пронајдена дрога, соопшти МВР. -При преглед извршен...

Кики Лесендриќ на „Охрид фест“: Со посебно задоволство ќе дојдам во...

Организаторите на „Охрид фест“ на 30-тото издание на фестивалот, со големо задоволство го најавуваат учеството на легендарниот кантавтор Кики Лесендриќ. Иконата на рокенролот од...

Изложба на фотографии од нашето културно наследство

Во меморијалната куќа „Христо Узунов“ во Охрид, до 7 јули ќе биде отворена изложбата на фотографии во голем формат од најзначајните културно-историски локалитети и...

Дали Охрид е скап: Како се одредуваат цените во туристичката сезона?

Речиси секоја сезона охридските угостители се цел на незадоволни гости кои на социјалните мрежи објавуваат фотографии од фискални сметки со високи цени за наплатени...

По силното невреме во Охрид и Кичево, оштетени се возила, поплавени...

Силно невреме проследено со интензивни врнежи од дожд и град околу пладне го зафатија Охрид и околината. На моменти, градот беше со големина на...

„Да се биде“ Џон Малкович во Охрид

Враќањето од неколкудецениската хибернација на фестивалот првпат го почувствуваме кога на сцената на Античкиот театар застана славниот тенор Хозе Карерас. Оттогаш, сосема разбирливо, и...

Опозицијата бара итно да се отвори влезот на Охрид, стравува дека...

Владата, министерството за транспорт и останатите надлежни институции, во очи на летната сезона донесоа скандалозна одлука за затварање на патниот правец Подмоље-Охрид, изјави на...

Два златни жезла за македонскиот архиепископ г.г. Стефан

Вчера во православниот храм „Света Софија“ во Охрид беше одбележана годишнината од крајот на 55-годишниот спор меѓу МПЦ-ОА и СПЦ Со епископска литургија на МПЦ-ОА...