Ознака: министер

Заев: Уште не сум министер за финансии, чекам решение од Влада

Премиерот Зоран Заев чека утре на седница на Владата да добие решение со кое се пренесува правото за раководење со Министерството за финансии до...

Министре, ќе ѕвони

Зошто досега не видовме ниту еден министер што размислува поинаку во однос на прашањето, дали треба петките и понатаму да бидат главен критериум за...

Милевски: Одговорноста е голема, но прифаќам да бидам министер и да...

Лидерот на ЛДП, Горан Милевски, се најде на новата листа на минситри кои беа предложени од страна на премиерот Зоран Заев. - Одговорноста е голема,...

Израел за првпат доби министер кој е хомосексуалец

За првпат Израел доби министер кој е хомосексуалец, назначен од страна на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Амир Охана (43) е поставен за министер за правда...

Бугарскиот министер за образование во посета на Битола

Висока делегација на бугарското министерство за образование и наука, предводена од министерот Красимир Влчев, денеска одржа работна средба со градоначалничката на Битола, Наташа Петровска и претставници...

Mинистер по чорапи се прошета низ парламентот во Австрија

Австрискиот министер за европски прашања, Гернот Блимел, во парламентот предизвика модна, но и политичка бура, бидејќи низ собраниската сала се прошета без чевли. Блимел, за...

Сменетиот британски министер негира дека обелоденил доверливи информации

Британскиот министер за одбрана, Гавин Вилијамсон, кого премиерката Тереза Меј го смени вчера поради наводно објавување на информации од затворениот состанок за кинеската телекомуникациска...

Поранешен норвешки министер обвинет за сексуално злоставување на азиланти

Поранешниот норвешки политичар Свеин Лудвигсен денеска е обвинет за сексуално злоставување на тројца баратели на азил што траело со години, објави министерството за правосудство. Државното...

Британскиот министер за Брегзит поднесе оставка

Британскиот министер за Брегзит Доминик Рааб, поднесе оставка, истакнувајќи дека „не може со чиста совест да го поддржи“ нацрт-договорот за Брегзит со ЕУ. Тереза Меј,...

Британскиот државен министер за Северна Ирска поднесе оставка

Британскиот државен министер за Северна Ирска, Шаилеш Вара поднесе оставка поради несогласување со предлог-договорот за Брегзит, постигнат меѓу Владата во Лондон и ЕУ, објавија...