Ознака: лек

Претходно познат лек е можно да го забавува стареењето

Лекот за хипертензија „рилменидин“ го забавува стареењето кај црвите, покажаа истражувањата, што значи дека ефектот, хипотетички, би можел да се „преслика“ на луѓето, помагајќи...

Обезбеден лекот за конго-кримска хеморагична треска, болничарката во стабилна состојба

Обезбеден е лек за конго-кримска хеморагична треска, а болничарката на Инфективната клиника е во стабилна состојба. Информацијата за МИА ја потврди директорката на клиниката,...

САД го одобри првиот орален лек за постпородилна депресија

Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри првиот орален лек за третман на постпородилна депресија, под назив „Зурзува“ (Zurzuvae). Ова е воедно и...

Ветувачка таблета за рак што ги уништува цврстите видови почна да...

Американските научници развија лек во форма на таблета кој при претклиничките тестови ги уништи сите цврсти видови на рак и ги остави здравите клетки...

Лек против ефектите од нуклеарното зрачење

Научниците од САД неодамна спроведоа медицински експерименти насочени кон спречување на штетните ефекти од зрачењето врз телото во случај на радиоактивен напад. Денес, можностите за...

Лек за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт...

Употребата на лекот „Осимертиниб“ по операција го намалува ризикот од смрт кај пациенти со рак на белите дробови за 51 отсто, покажала студија. -Пред 30...

„Трикафта“ пристигна на Клиниката за детски болести, терапија ќе примат седум...

Лекот „Трикафта“ за цистична фиброза пристигна во Универзитетската клиника за детски болести, соопшти денеска министерот за здравство Фатмир Меџети. Во соработка со другите институции, како...

Лекот „трикафта“ пристигна во Македонија, тврди Гаспар од Асоцијацијата за цистична...

Лекот „Трикафта“ е во државава од понеделникот, ова за „Макфакс“ го потврди претседателот на Асоцијацијата за цистична фиброза, Фики Гаспар. - Лекот пристигна уште во...

Направена е нарачка на лекот за болните од цистична фиброза, тврди...

Лекот „трикафта“ за болните од цистична фиброза е нарачан, измените на законите што беа потребни за тој да пристигне во Македонија се испратени во...

МАЛМЕД издаде одобрение за увоз на лекот за болни од церебрална...

Агенцијата за лекови МАЛМЕД претпладнево издаде одобрение за увоз на лекот „Трикафта“ наменет за пациентите со цистична фиброза, потврди за МИА директорот на МАЛМЕД,...