Ознака: лек

Направена е нарачка на лекот за болните од цистична фиброза, тврди...

Лекот „трикафта“ за болните од цистична фиброза е нарачан, измените на законите што беа потребни за тој да пристигне во Македонија се испратени во...

МАЛМЕД издаде одобрение за увоз на лекот за болни од церебрална...

Агенцијата за лекови МАЛМЕД претпладнево издаде одобрение за увоз на лекот „Трикафта“ наменет за пациентите со цистична фиброза, потврди за МИА директорот на МАЛМЕД,...

Државата ќе може лекот „трикафта“ да го набавува преку директни преговори...

Членовите на работната група составена од стручни советници на премиерот, претставници на ФЗОМ, Министерството за здравство, од фармацевтската индустрија како и од Асоцијацијата за...

Најдоцна за еден месец болните од цистична фиброза треба да го...

Завршени се административните процедури што беа потребни за итна набавка во кус рок на лекот „трикафта“ за најкритичните пациенти, кои боледуваат од цистична фиброза,...

Се работи на измени на законите и со добавувачи за лек...

Министерството за здравство и Фондот за здравство заедно со клиниките што се задолжени за пациентите со цистична фиброза – Клиниката за пулмологија и Клиниката...

Одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“ за болни од цистична...

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“,...

„Бидете ни сојузници во нашата борба за живот“ побараа пациентите со...

„Кога има лек, има век“, „За живот не се калкулира“, „Вашите задоцнети решенија коштаат живот“, и „Бидете ни сојузници во нашата борба за живот“....

Се очекува одлуката за лекот „трикафта“ за 30 пациенти со цистична...

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку својот фејсбук-профил информира дека се очекува во текот на утрешниот ден да биде донесена одлука за...

Во САД одобрен лек за Алцхајмер, треба да ја забави прогресијата...

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) го одобри лекот за Алцхајмеровата болест „Џакенемаб“, развиен од јапонската компанија „Еисаи и Биоген“ за пациенти во...

За пелтечењето нема чудотворен лек, но има успешни техники што го...

Возрасните што пелтечат не се оставени сами на себе. Третманот на децата што почнале да пелтечат пред да наполнат четири години треба да почне...